Jak ciąć plexi?

W naszym sklepie internetowym Płytyplastikowe.pl każde zamówienie (w razie potrzeby) jest przycinane na wymiar bezpłatnie. W ten sposób oszczędzamy Twój czas i wysiłek, gwarantując przy tym to, że krawędź płyty plexi po dokonaniu cięcia pozostanie estetyczna i niepostrzępiona. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że możesz zechcieć samodzielnie przyciąć plexi na wymiar, dlatego napisaliśmy blog DIY “Cięcie plexi piłą “. Cięcie cieńszych płyt plexi możliwe jest również bez użycia piły; ta metoda obróbki jest mniej czasochłonna, a jej rezultat jest również zadowalający.

Co będzie potrzebne do cięcia plexi?

Na pewno potrzebna będzie prosta prowadnica, pozwalająca na optymalne przemieszczanie się noża podczas cięcia po właściwym torze; może to być prosta listwa, metrówka czy linijka. Prowadnica musi zapewniać odpowiednie prowadzenie noża, dlatego ważne jest, aby miała stosowną grubość i była wykonana z wytrzymałego materiału. Odradzamy używanie metalowej linijki, ponieważ nóż może się w nią łatwo wciąć. Plexi możesz ciąć za pomocą dobrego noża hobbystycznego (noża typu Stanley) lub noża do cięcia szkła. Z pewnością przyda się też dobry, wodoodporny cienkopis. Im cieńsza linia znakowania, tym precyzyjniejsze cięcie.

Cięcie płyty plexi nożem nie oznacza jej faktycznego przecięcia; należy wykonać nacięcie, które będzie linią łamania, a następnie przełamać płytę wzdłuż tej linii. W czasie łamania płyty mogą odpryskiwać drobne drzazgi, dlatego konieczne jest założenie okularów ochronnych. Po odłamaniu fragmentu płyty plexi należy odpowiednio wykończyć szorstkie krawędzie. Można to zrobić za pomocą drobnego papieru ściernego o ziarnistości 200. W poniższym filmie demonstrujemy, jak ciąć plexi.

kroki

  1. Krok 1: Nacinanie wzdłuż linii łamania

    Nasza plexi jest pokryta folią ochronną po obu stronach. Nie zdejmuj jej podczas nacinania i łamania płyty! Linię nacięcia możesz zaznaczyć bezpośrednio na folii po obu stronach płyty; płyta będzie nacinana po obu jej stronach. Połóż płytę na idealnie prostej i równej powierzchni, a następnie przyłóż prowadnicę (lub prostą linijkę) wzdłuż linii nacięcia i ustaw nóż na linii. Prowadnica (linijka) powinna być ustawiona w taki sposób, aby nóż poruszał się idealnie po linii cięcia. Następnie natnij płytę wzdłuż linii co najmniej 5 razy. Odwróć płytę i natnij ją wzdłuż narysowanej linii łamania również co najmniej 5 razy.

    Nacinanie wzdłuż linii łamania

  2. Krok 2: Łamanie

    Załóż okulary ochronne i umieść płytę wzdłuż prostej krawędzi np. stołu warsztatowego. Krótsza część odłamywanej płyty za linią łamania powinna wystawać poza krawędź stołu. Następnie delikatnie wywieraj nacisk na całej szerokości odłamywanej części płyty – aby zrobić to równomiernie, możesz użyć deski, za pomocą której dociśniesz płytę. Jeśli linia łamania została dobrze nacięta, płyta pęknie za jednym razem.

    Łamanie

  3. Krok 3: Wykończenie

    Linia łamania zawsze ma postrzępioną krawędź, dlatego ważne jest, aby ją starannie wykończyć. W tym celu należy zeszlifować postrzępione brzegi. Do tego zadania użyj papieru ściernego o ziarnistości 200; szlifuj krawędź pod kątem 45 stopni w stosunku do płyty. Oczywiście zrób to po obu stronach płyty. Uwaga: pozostaw folię ochronną na powierzchni płyty jak najdłużej! Jeśli chcesz osiągnąć maksymalną przezroczystość krawędzi, możesz użyć polerowania płomieniowego. Jak to zrobić? Opisaliśmy to na blogu pt. “Polerowanie plexi“.