Malowanie płyt PVC

Płyty PVC można z powodzeniem pomalować. Aby jednak uzyskać jak najbardziej zadowalający rezultat, należy postępować zgodnie z kilkoma zaleceniami. W tym blogu opisujemy przygotowanie do malowania i malowanie płyt PCV.

Jaka farba nadaje się do malowania PVC?

Zacznijmy od wyboru systemu malarskiego (farba podkładowa + nawierzchniowa), ponieważ nie każdy rodzaj farby nadaje się do malowania płyt PVC, jeżeli chodzi o przyczepność farby do podłoża. Do malowania płyt PVC nadają się właściwie trzy rodzaje farb:

  • Rozpuszczalnikowe farby w sprayu
  • Farby akrylowe
  • Dwuskładnikowe farby poliuretanowe

Uważnie przeczytaj informację na opakowaniu – producent  informuje w niej o tym, dla jakich podłoży dana farba jest odpowiednia. W razie wątpliwości skontaktuj się z dostawcą farby, ponieważ niektóre rozpuszczalniki i surowce mogą w niekorzystny sposób oddziaływać na płytę PVC, w wyniku czego płyta może zacząć się kruszyć, pękać i stać się łamliwa. W tym blogu opisujemy pracę z podkładem i farbą w sprayu na bazie rozpuszczalnika.

Przygotowania

W ramach przygotowań do malowania płyty ze spienionego PVC dokładnie wyczyść płytę miękką, niestrzępiącą się ściereczką – zalecamy użycie ściereczki z mikrofibry. Następnie odtłuść powierzchnię ściereczką zawierającą alkohol izopropylowy. Nigdy nie używaj acetonu, środka do czyszczenia hamulców, trichloroetenu lub innych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię płyty. W razie potrzeby użyj taśmy malarskiej do oklejenia malowanych powierzchni. Czasem może okazać się konieczne nałożenie podkładu przed malowaniem. Warstwę podkładu nakładaj zgodnie z instrukcją malowania farbą podkładową.

Malowanie płyt PVC

Aby pomalować płytę PCV/foamboard, postępuj godnie z instrukcją producenta farby. Ważne jest, aby po nałożeniu warstwy podkładu lub farby płyta PVC mogła spokojnie wyschnąć.

Po naniesieniu farby w sprayu poczekaj do całkowitego jej wyschnięcia. Jeżeli użyto taśmy malarskiej, usuń ją, zanim farba wyschnie. Po usunięciu taśmy malarskiej, na której znajdują się resztki jeszcze wciąż mokrej farby, pozostanie ładna i prosta linia – taśma nie pociągnie za sobą fragmentów powłoki farby. 

Nie wolno suszyć płyt w piekarniku lub komorze suszącej. Wynika to z faktu, że temperatura suszenia musi pozostać poniżej 50°C.