Co to jest HPL?

HPL to skrót od High Pressure Laminate, czyli laminat wysokociśnieniowy. HPL składa się z kilku warstw papieru impregnowanego żywicą fenolową, sprasowanych (laminowanych) w warunkach wysokiego ciśnienia oraz wysokiej temperatury. W ten sposób powstaje charakteryzująca się bardzo wysoką gęstością, twarda i stabilna wymiarowo płyta HPL.

Z czego wykonana jest płyta HPL

Płyta HPL składa się z rdzenia i z dwóch warstw wierzchnich. Rdzeń płyty składa się z wielu warstw włókna drzewnego i papieru impregnowanego żywicą fenolową. Podczas produkcji warstwy te są ściskane ze sobą (sprasowywane) w warunkach wysokiego ciśnienia i w wysokiej temperaturze. Zastosowana żywica jest tzw. żywicą termoutwardzalną. Oznacza to, że żywica twardnieje pod wpływem ciepła. Płyta powstała w wyniku procesu sprasowywania cechuje się bardzo dużą gęstością i twardością. Górne warstwy płyty są tak twarde i zbite, że światło słoneczne i wilgoć nie są w stanie przeniknąć do jej wnętrza.  Płyty HPL zostały początkowo zaprojektowane jako płyty mające zastosowanie na zewnątrz; w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym (budynki użyteczności publicznej); jako nie wymagające konserwacji okładziny elewacyjne i deski czołowe (wiatrownice) z tworzyw sztucznych.

Rekomendowane produkty

Nie tylko do stosowania na zewnątrz

Oczywiście płyty HPL nadają się nie tylko do stosowania na zewnątrz. Ze względu na ich bardzo twarde i cechujące się wysoką gęstością warstwy wierzchnie, płyty HPL są również często stosowane w pomieszczeniach o zwiększonych wymaganiach aseptyki, takich jak laboratoria i sale operacyjne. Płyty HPL mają również szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym i w inżynierii mechanicznej, ponieważ brud nie przyczepia się do ich powierzchni i łatwo jest utrzymać je w czystości. Wielu producentów płyt HPL oferuje płyty ze specjalną warstwą wykończeniową i w różnych kolorach. Te płyty są stworzone specjalnie z myślą o zastosowaniu ich w szeroko pojętej aranżacji wnętrz. Tego rodzaju płyty posiadamy również w naszym asortymencie płyt HPL; oferujemy szeroki wybór kolorów i wykończenia powierzchni płyt, jeżeli chodzi o ich strukturę.

Łatwość w obróbce i malowaniu przy użyciu odpowiednich narzędzi

Ze względu na twardość warstwy wierzchniej i rdzenia, płyty HPL nie można obrabiać jak drewna. Obróbka płyty HPL wymaga użycia narzędzi, które są również używane do obróbki twardego drewna; te narzędzia najlepiej sprawdza się przy obróbce płyt HPL. Na naszym blogu znajdziesz artykuły z poradami i wskazówkami dotyczącymi obróbki płyt HPL. Dowiesz się z nich wszystkiego o cięciu, klejeniu, konserwacji a także malowaniu płyt HPL. W naszym sklepie internetowym zaopatrzysz się w odpowiednie produkty do konserwacji, mocowania i klejenia płyt HPL. Do mocowania płyt HPL polecamy wkręty Trespa® oraz podkłady i kleje Bostik. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych płyt z tworzyw sztucznych, również płyty HPL przycinamy do dowolnego kształtu.