Wszystko na temat płyt plexi

Plexi to potoczna nazwa polimetakrylanu metylu. Plexi to tzw. termoplast, czyli tworzywo sztuczne, które pod wpływem podgrzewania staje się miękkie. Płyta Plexi to idealna alternatywa dla szkła ze względu na jej większą wytrzymałość. Tworzywo to znane jest również jako plexiglas, Perspex lub Altuglas.

Substytut szkła

Podczas procesu produkcji płycie plexi można nadać  najróżniejsze formy. To idealna i oferująca wiele korzyści alternatywa dla szkła. Po pierwsze, tworzywo sztuczne plexi jest znacznie lżejsze od szkła. Ponadto płyta plexi jest znacznie odporniejsza na uderzenia niż szkło. Jeśli plexi się „stłucze”, nie będzie okruchów, tak jak to jest w przypadku szkła, lecz powstanie zaledwie pojedyncze pęknięcie. Trzecią zaletą plexi jest to, że przepuszcza ona więcej światła niż szkło; przepuszczalność światła płyty plexi wynosi maksymalnie 92%. Różnica ta rzuca się w oczy w przypadku grubszych płyt – płyta plexi przepuszcza znacznie więcej światła niż szkło o tej samej grubości.

Rekomendowane produkty

Plexi istnieje już prawie wiek

Produkcję polimetakrylanu metylu (PMMA) / akrylatu rozpoczęto w latach 30 ubiegłego wieku. W 1933 roku amerykańska firma Rohm and Haas zarejestrowała PLEXIGLAS® jako nazwę handlową, ale nie był to od razu dobrze sprzedający się produkt. Rok 1936 to data wprowadzenia na rynek akrylatu marki Lucite® – wtedy to po raz pierwszy plexi została zaoferowana na rynku na dużą skalę. Metakrylan metylu (MMA) otrzymuje się m.in. w procesie reakcji surowców takich jak: aceton, kwas siarkowy i cyjanowodór. Każdy z nich to nie najbezpieczniejsze substancje, ale gotowy produkt jest zupełnie niegroźny. Plexi ma również kilka wad. Wspominaliśmy już o tym, że materiał ulega deformacji pod wpływem wysokich temperatur. 

Nie jest on więc odporny na działanie ciepła i dlatego nie może być zastosowany wszędzie tam, gdzie muszą być spełnione określone wymogi bezpieczeństwa. Przykładem może tu być oszklenie pojazdów do przewozu osób. Ze względu na swoją wagę, wytrzymałość i stosunkowo niską cenę, tworzywo sztuczne plexi jest chętnie używane do wykonania przeszkleń o dużej powierzchni, takich jak osłony przeciwwiatrowe i ekrany akustyczne. Ze względu na swoją wytrzymałość, plexi jest materiałem często wykorzystywanym do budowy bardzo dużych akwariów i basenów w ogrodach zoologicznych. Wymagana grubość ściany akwarium lub basenu o ekstremalnie dużych rozmiarach wynosi czasem nawet 30 centymetrów. Gdyby do ich budowy użyto zwykłego szkła, to przezroczystość ścian byłaby niewystarczająca, a ponadto całe przeszklenie byłoby zbyt ciężkie.

Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu zakupu plexi

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tworzywa o nazwie plexi: plexi wylewana i ekstrudowana. Te tworzywa sztuczne są również nazywane: plexi GS (wylewana) i plexi XT (ekstrudowana). Plexi wylewana, jak sama nazwa wskazuje, zostaje w końcowym procesie produkcji wylana w taki sposób, aby powstała z niej płyta. Plexi ekstrudowana natomiast jest po jej wylaniu walcowana tak długo, aż płyta osiągnie  cieńszą (pożądaną) grubość. W miarę zmniejszania się grubości płyty jej powierzchnia zwiększa się, co umożliwia stosunkowo łatwą produkcję dużych płyt. 

Wadą tego rodzaju płyt plexi jest zwiększenie naprężeń w materiale płyty, co przyczynia się do zwiększenia łamliwości płyty i jej pękania podczas obróbki. Ten rodzaj plexi to tzw. “tania plexi”.