Zalety i wady plexi

Plexi jest nie tylko równie przejrzysta jak szkło, ale także 2 razy od niego lżejsza i 30 razy wytrzymalsza. Ten rodzaj tworzywa sztucznego oferuje niezliczone możliwości. Co więcej, jest ona znacznie tańsza. Jakie są zalety i wady plexi wylewanej w porównaniu z tradycyjnym szkłem? Przedstawiamy je poniżej.

Najważniejsze zalety plexi Najważniejsze wady plexi
30 razy wytrzymalsza niż szkło Bardziej podatna na zarysowania niż szkło
2 razy lżejsza niż szkło Nie jest odporna na wysoką temperaturę Tańsza
Łatwiejsza obrabialność
Trwała
Wyższa przepuszczalność światła
Bezpieczniejsza niż szkło

Zaleta: 30 razy wytrzymalsza niż szkło

Czy wiesz, że plexi wylewana jest 30 razy wytrzymalsza niż zwykłe szkło? Wynika to z faktu, że plexi to elastyczne tworzywo sztuczne. Ryzyko złamania plexi wylewanej podczas jej obróbki jest bardzo niskie.

Wytrzymałość pleksi

Waga pleksi

Zaleta: 2 razy lżejsza niż szkło

Plexi jest 2 razy lżejsza niż tradycyjne szkło. Jest to bardzo przydatna właściwość, zwłaszcza wtedy, gdy niska waga jest zaletą.

Zaleta: plexi jest tańsza

Plexi jest również godna polecenia, gdy chcesz zaoszczędzić pieniądze. Tworzywo to jest znacznie tańsze niż zwykłe szkło i łatwiej jest je przyciąć na wymiar. Usługę przycięcia płyty plexi na wymiar wykonujemy bezpłatnie

Zaleta: łatwiejsza obrabialność

Plexi, w przeciwieństwie do szkła, nie rozpryskuje się podczas nawiercania, cięcia czy zginania. Możliwości obróbki plexi są niemalże nieograniczone. Płyty plexi można m.in. frezować, grawerować, nawiercać, giąć (na gorąco), kleić, ciąć i polerować.

Wskazówka

Z plexi możesz wykonać memoboard (tablicę informacyjną). Używając specjalnego markera do tablicy, możesz sporządzić na niej listę zadań do wykonania. Jeżeli uzupełnisz listę zdjęciami członków rodziny, umieszczając je na tablicy nad danymi zadaniami do wykonania, to każdy będzie dokładnie wiedział, co ma robić.

Zaleta: plexi jest trwała

Plexi jest trwała i nie zmienia koloru ani nie blaknie. Przy odpowiedniej konserwacji będzie wyglądała jak nowa przez wiele lat. Plexi ma takie same właściwości izolacyjne jak zwykłe szkło. Ponadto jest odporna na działanie promieniowania UV, odbija promieniowanie UV i jest odporna na wilgoć. Dlatego plexi doskonale nadaje się do zastosowań na zewnątrz.

Przetwarzanie pleksi

Cena pleksi

Zaleta: większa przepuszczalność światła

Ważną cechą przeźroczystej plexi jest wysoka przepuszczalność światła, wynosząca 92%. Płyty plexi o większej grubości przepuszczają więcej światła niż zwykłe szkło o tej grubości. W celu zmniejszenia przepuszczalności światła lub zagwarantowania prywatności wybierz matową lub dymioną (przyciemnianą) płytę plexi.

Zaleta: bezpieczniejsza niż szkło

Plexi jest bezpieczniejsza niż szkło, ponieważ w czasie obróbki nie rozpryskuje się. Dodatkowo jest 30 razy mocniejsza niż szkło. Często więc zastąpienie zwykłego szkła przez plexi jest lepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, na przykład przy wykonaniu oszklenia balkonów lub budowie akwarium.

Wada: plexi jest bardziej podatna na zarysowania

Wadą plexi jest to, że jest ona bardziej podatna na zarysowania niż zwykłe szkło. Dlatego ważne jest, aby w odpowiedni sposób czyścić plexi. W tym pomocnym filmie z poradami dotyczącymi czyszczenia plexi demonstrujemy, jak w optymalny sposób wyczyścić plexi.

Wada: plexi nie jest odporna na wysoką temperaturę

Jeśli chodzi o produkty gwarantujące bezpieczeństwo jazdy, takie jak oszklenie w pojazdach do przewozu osób, lepiej unikać użycia plexi. Nie jest bowiem ona odporna na wysoką temperaturę. Jeśli szukasz zamiennika szkła, który jest odporny na wysoką temperaturę, najlepiej wybierz przeźroczysty poliwęglan.