Samodzielne cięcie plexi? Sprawdź, jak to zrobić!

W naszym sklepie internetowym Płytyplastikowe.pl możesz zlecić bezpłatne przycięcie płyt plexi na wymiar. Jeśli chcesz, możesz dokonać tego również samodzielnie, gdyż cięcie plexi nie stanowi większego problemu, o ile odpowiednio przygotujesz się do tego zadania oraz użyjesz odpowiednich narzędzi. Warto jednak wiedzieć, jaki rodzaj plexi (inne nazwy to np. Perspex lub szkło akrylowe) zamierzasz poddać obróbce, ponieważ cięcie plexi za pomocą piły może czasem przynieść ze sobą przykre niespodzianki. Istnieją dwa rodzaje plexi, różniące się od siebie sposobem produkcji. To, abyś odróżniał(-a) plexi wylewaną, znaną pod nazwą plexi GS, od plexi ekstrudowanej, zwanej plexi XT, jest naprawdę bardzo istotne w sytuacji, gdy zamierzasz ciąć plexi. W tym tekście znajdziesz niezbędne informacje na temat cięcia plexi (Perspex, szkło akrylowe). W naszym filmie demonstrujemy prostą metodę cięcia plexi piłą.

Materiały potrzebne do cięcia plexi:

  • Piła tarczowa lub stołowa z regulowaną prędkością (zalecana prędkość to 4000 obr./min.)
  • Brzeszczot (część tnąca piły) z drobnymi zębami lub zębami typu Widia
  • Arkusz materiału lub listwy do podparcia
  • Szczypce do kleju
  • Wyrzynarka z regulowaną prędkością
  • Brzeszczot do metalu (nieżelaznego)
  • Taśma malarska do odrysowywania

Plexi ekstrudowana czy plexi wylewana?

Ekstrudowana, tania plexi to materiał o wysokiej wartości naprężeń wewnętrznych. Ten typ plexi jest podatny na szybkie pękanie płyty podczas obróbki. Jeżeli zamierzasz poddać płytę wielorakiej obróbce, zdecydowanie zalecamy wybór plexi wylewanej. Równie istotne jest to, iż ani jeden, ani drugi rodzaj plexi w zasadzie nie nadaje się do cięcia ręcznego. Piła tarczowa czy piła stołowa to najlepsze narzędzia do cięcia plexi. W razie potrzeby możesz użyć też wyrzynarki – nie jest ona jednak zalecana do cięcia plexi ekstrudowanej.

Rekomendowane produkty

Przygotowania do cięcia

W czasie cięcia plexi pozostaw folię ochronną na jej powierzchni i nie nanoś na nią linii cięcia. Zamiast tego przyklej taśmę malarską w miejscu, w którym powinna znajdować się linia cięcia i na niej zaznacz linię cięcia. W przypadku plexi ekstrudowanej użyj ostrego noża (np. noża Stanley) i linijki, by naciąć plexi wzdłuż linii cięcia. Użycie taśmy malarskiej pomoże zapobiec pęknięciom i odpryskom na powierzchni płyty plexi.

Przygotowania do cięcia

Cięcie plexi piłą tarczową

Do cięcia płyt plexi niezbędna jest piła tarczowa o drobnych zębach lub piła tarczowa typu Widia. Podczas cięcia należy zawsze używać odpowiednich okularów ochronnych! W czasie cięcia większych powierzchni ważne jest, aby płyta nie zginała się poza obszarem stołu roboczego, ponieważ może to spowodować uginanie się płyty w pobliżu linii cięcia. Ponadto upewnij się, że cała płyta jest podparta w każdym punkcie swojej powierzchni i że leży ona płasko na stole roboczym w pobliżu tarczy piły. W przypadku użycia standardowej tarczy o średnicy 300 mm, ustaw prędkość obrotową na 4000 obrotów. W zależności od grubości przecinanej płyty, prędkość cięcia wynosi od 3 do 4 metrów na minutę. Bardzo ważne jest również to, aby cienkie płyty ciąć wolno – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko pęknięcia czy rozdarcia materiału. W przypadku grubszych płyt (grubość od 10 milimetrów wzwyż) możesz nieznacznie zwiększyć prędkość obrotową piły oraz obniżyć prędkość cięcia. Obserwuj i oceniaj na bieżąco przebieg procesu cięcia i, w zależności od potrzeby, dostosuj prędkość cięcia.

Cięcie plexi piłą tarczową

Cięcie plexi za pomocą wyrzynarki

Cięcie plexi za pomocą wyrzynarki jest możliwe tylko w przypadku cięcia plexi wylewanej. Obróbka plexi ekstrudowanej wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia pęknięć i innych uszkodzeń. Użyj brzeszczotu o drobnych zębach, np. jak do cięcia metali nieżelaznych. Aby zapobiec pęknięciu powierzchni płyty plexi podczas pracy z wyrzynarką, zalecamy wykonanie lekkiego nacięcia ostrym nożem wzdłuż linii cięcia po obu stronach płyty. W przypadku pracy z wyrzynarką podparcie całej powierzchni płyty plexi jest jeszcze ważniejsze niż w przypadku cięcia za pomocą piły tarczowej. Płyta powinna być solidnie podparta w pobliżu linii cięcia, najlepiej w odległości do 2 centymetrów. Podczas cięcia linii prostych zalecamy zamocowanie prostej listwy za pomocą szczypiec lub zacisków równolegle do linii cięcia, aby wyrzynarka była prowadzona we właściwy sposób. Podczas cięcia materiału wyrzynarka powinna pracować na średnich obrotach (około 75%). Pozwól urządzeniu robić swoje, dociskając wyrzynarkę lekko wzdłuż linii cięcia.

Cięcie plexi za pomocą wyrzynarki