Farby PVC

Płyty PVC znakomicie nadają się do malowania. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy postępować zgodnie z szeregiem instrukcji. Na tym blogu zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do malowania i samego malowania płyt PVC.

Jaka farba do PVC?

Zacznijmy od wyboru farby, bowiem nie każdy tym jest odpowiedni do tego celu. Zwykle do PVC zalecane są 3 rodzaje farb:

  • Farby w sprayu na bazie rozpuszczalników
  • Farby akrylowe
  • Dwuskładnikowe lakiery poliuretanowe

Zawsze uważnie czytaj informacje zawarte na opakowaniu – producent farby określa, do jakich powierzchni jest ona odpowiednia. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z dostawcą farby, gdyż niektóre rozpuszczalniki i surowce mogą mieć wpływ na PCV. W rezultacie może to sprawiać, że płyta stanie się krucha lub dojdzie do pęknięć powierzchni. Na tym blogu pracujemy z podkładem na bazie rozpuszczalnika i farbą w sprayu.

Przygotowanie

W ramach przygotowań najpierw zalecane jest dokładne wyczyszczenie spienionego PVC miękką i niestrzępiącą się szmatką. W tym celu zalecamy użycie ściereczki z mikrofibry. Następnie odtłuść powierzchnię szmatką nasączoną alkoholem izopropylowym. Nigdy nie używaj acetonu, środka do czyszczenia hamulców, trichloru ani innych środków czyszczących, które mogą uszkodzić powierzchnię płyty. W razie potrzeby oklej malowaną powierzchnię taśmą malarską. Przed malowaniem może być konieczne nałożenie podkładu. Podkład ten należy nakładać zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta

Przygotowanie

Malowanie PVC

Przy malowaniu płyty PVC/pianki należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta farby. Ważne jest, aby po nałożeniu warstwy podkładu lub farby, pozostawić płytę PVC do wyschnięcia.

Po malowaniu powierzchnia powinna być całkowicie sucha. Usuwając wtedy taśmę malarską uzyskasz idealnie prostą linię, nie dojdzie także do żadnych odprysków farby. Płyt nie wolno suszyć w piekarniku ani przy użyciu suszarki. Temperatura suszenia musi utrzymywać się poniżej 50°C.

Malowanie PVC
Malowaniu płyty PVC