9 najczęściej zadawanych pytań dotyczących klejów do PVC

Płyty PVC można kleić zarówno ze sobą, jak i z innymi rodzajami tworzyw sztucznych. Na tym blogu przedstawiamy wszystkie istotne informacje na temat łączenia spienionego i twardego PCV. W obu przypadkach wymagane jest nieco inne podejście. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych metod obróbki PVC, powierzchnia płyty musi być czysta i pozbawiona tłuszczu.

1Klejenie twardego PCV: jak to działa?

Twarde PVC możesz szybko i bez trudu kleić wykorzystując do tego celu specjalny klej do PVC. W naszym sklepie internetowym znajdziesz klej do PCV Uni 100. Za pomocą tego kleju do PVC możesz szybko i skutecznie skleić rury PCV, rury spustowe, mufy i kształtki. Pod wpływem światła i powietrza klej rozpuszcza się, a płyty sklejają się ze sobą. Dlatego tę metodę klejenia nazywa się także zgrzewaniem (spawaniem) na zimno.

Zanim zaczniesz…
Przed użyciem kleju do PVC zawsze należy założyć rękawice ochronne. Ponadto ważne jest, aby klej stosować w pomieszczeniu z odpowiednią wentylacją, gdyż opary kleju powstałe z kleju do PVC są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Klejone powierzchnie oczyść odtłuszczaczem i niestrzępiącą się szmatką. Następnie delikatnie przeszlifuj klejone powierzchnie papierem ściernym (ziarnistosść 150) lub wełną szlifierską. Następnie nałóż klej do PVC na obie powierzchnie za pomocą pędzelka znajdującego się w zakrętce i natychmiast ponownie zakręć butelkę. Połóż obie części, które mają być klejone, bezpośrednio jedna na drugiej i zamocuj je za pomocą taśmy, zacisków lub szczypiec. Usuń nadmiar kleju ręcznikiem papierowym. Całość pozostaw na 10 minut do wyschnięcia bez mechanicznego naprężania połączenia.

Klejenie twardego PCV- jak to działa?

2Kiedy utwardza ​​się klej do PCV?

Czas schnięcia kleju do PVC jest zróżnicowany. Czasy schnięcia zależą od średnicy łączonych elementów, rodzaju podłoża i ilości nałożonego kleju. Na czas schnięcia wpływa także wilgotność oraz temperatura otoczenia. W przypadku średnic do 63 mm czas schnięcia wynosi około 4-8 godzin.

3Z czego składa się klej do PVC?

Bazą kleju do PVC są polimery chlorku winylu uzupełnione rozpuszczalnikami i wypełniaczami (cykloheksanon, tetrahydrofuran i butanon). Oznacza to, że klej do PVC jest klejem rozpuszczalnikowym, który powoduje rozpuszczenie powierzchni sklejanych elementów. W rezultacie obie powierzchnie “rozpuszczają się” i niejako „stopią” ze sobą.

Większość klejów do twardego PVC dostępna znajduje się w słoiczku z poręcznym pędzelkiem na wieczku. Za pomocą tego pędzla bez żadnych problemów nałożysz klej na materiał PVC, który chcesz skleić. Klej do twardego PVC, który znajdziesz w naszym sklepie internetowym, to przezroczysty klej wypełniający szczeliny. Oznacza to, że wypełnia pęknięcia i niedoskonałości powstałe na powierzchni.

4Jak łączyć twarde PVC z innymi materiałami?

Czy zamierzasz łączyć twarde PVC z materiałami takimi jak drewno, materiały drewnopochodne, metal, plastik, płyty gipsowo-kartonowe, płyty izolacyjne lub ceramika? W takich sytuacjach ważne jest, aby nie używać kleju do twardego PVC, ponieważ nie zagwarantuje on odpowiednich rezultatów. Aby zapewnić dobrą przyczepność twardego PVC, zalecamy wstępne przygotowanie powierzchni za pomocą preparatu Bostik Primer Prep M. Następnie możesz użyć zestawu montażowego Seal’n’bond Premium H750, aby połączyć PVC z innymi materiałami. Po nałożeniu kleju uszczelniającego ważne jest umieszczenie klejonych elementów jeden na drugim.

5Klejenie spienionego PVC: jak to działa?

Spienione PVC posiada wierzchnie warstwy z papieru (karton chromowany), które można skleić zwykłym klejem kontaktowym. W naszym sklepie internetowym znajdziesz Superglue Rody-Rapid – to wielofunkcyjny superklej, który doskonale nadaje się do wszystkich gładkich i porowatych tworzyw sztucznych. Również w tym przypadku powierzchnia przed rozpoczęciem klejenia musi być czysta i odtłuszczona. Następnie przymocuj sklejone części za pomocą szczypiec, taśmy lub zacisku.

Klejenie spienionego PVC- jak to działa?
Klejenie spienionego PVC
Klejenie spienionego PVC?

6Co musisz wiedzieć o klejeniu PVC do betonu?

Spienione PVC: Jeśli chcesz połączyć spienione PVC z betonem lub cegłą, najlepiej użyj kleju uszczelniającego Bostik High Tack.

Twarde PVC: Podczas klejenia twardego PCV do betonu zalecamy wstępne zabezpieczenie powierzchni za pomocą Bostik Primer Prep M, a następnie sklejenie przy użyciu kleju uszczelniającego Bostik High Tack.

7Jak PVC przylega do drewna?

Spienione PVC: Zamierzasz kleić spienione PVC z drewnem, materiałami drzewnymi, metalem, tworzywami sztucznymi, płytami gipsowo-kartonowymi, płytami izolacyjnymi lub ceramiką? Klejone powierzchnie należy na początku pokryć środkiem Bostik Primer Prep K, a następnie zastosować klej uszczelniający Seal’n’bond.

Twarde PVC: Aby zapewnić dobrą przyczepność do twardego PVC, zalecamy wstępne przygotowanie klejonych powierzchni za pomocą Bostik Primer Prep M, a następnie użycie kleju Seal’n’bond.

Wskazówka: Zawsze należy zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu kleju, a w razie potrzeby poproś eksperta o radę, który klej będzie najlepszy do danego projektu. Pod uwagę trzeba wziąć takie czynniki jak zastosowanie, obciążenie mechaniczne czy zakres temperatur, na które narażone będzie połączenie klejowe.

8Jak łączyć spienione PVC z innymi materiałami?

Planujesz klejenie spienionego PVC z innymi materiałami, takimi jak metal, plastik, płyty gipsowo-kartonowe, płyty izolacyjne lub ceramika? W takim razie koniecznie pamiętaj o pokryciu klejonych powierzchni środkiem Bostik Primer Prep M. Używając odpowiedniego kleju, możesz połączyć spienione PVC z niezliczoną liczbą materiałów. Poniżej przedstawiamy zalecenia dotyczące klejów do różnych materiałów:

Karton, papier, tekstylia lub skóra: wystarczy standardowy klej kontaktowy lub klej dyspersyjny. Daje to mokrą spoinę klejową, którą można korygować podczas schnięcia.

9Usuwanie kleju do PVC: jak to zrobić?

PVC lijmvlekken kun je verwijderen met een schone niet pluizende doek en aceton.

Płyty spienionego PVC