Cięcie PVC: poznaj 3 sprawdzone sposoby

PVC można ciąć i piłować. Czy zamierzasz pracować z płytą PVC cieńszą niż 5 mm? W takim razie płytę bez trudu dotniesz np. dobrym nożem roboczym. Na naszym blogu przedstawiamy 3 sposoby cięcia płyt PVC o grubości do 5 mm.

Materiały do ​​cięcia PVC

  • Nóż Stanleya lub inny, dobry nóż
  • Taśma malarska
  • Długopis lub ołówek
  • Linijka stalowa lub zwykła linijka
  • Okulary ochronne

Podstawy dotyczące cięcia PVC

Płyty twardego PVC i spienionego PVC cieńsze niż 5 mm możesz ciąć na różne sposoby – wybierz metodę, która Ci najbardziej pasuje. Zależy Ci na cięciu w linii prostej? W takim przypadku można łatwo ciąć arkusze PVC za pomocą noża Stanley. Stalowa linijka pomoże Ci w uzyskaniu idealnie prostej linii. Pamiętaj też o założeniu okularów ochronnych i zaznaczeniu wcześniej linii cięcia na taśmie malarskiej. Aby stworzyć różne kształty z PVC, możesz maszyny do cięcia lub plotowania lub wyciąć PVC wodą. Alternatywnym rozwiązaniem jest również frezowanie PVC.

Cięcie PVC nożem Stanley

PVC, czyli płytę piankową, często możesz przecież za pomocą jednego cięcia. Twarde PVC o grubości do 5 mm najlepiej ciąć stopniowo, a nie na raz. Przesuń ostrze przez linię cięcia w trzech krokach; lepiej jest wykonać kilka lekkich cięć, niż jedno mocne na raz. To polecane z uwagi na bezpieczeństwo oraz rezultaty pracy.

Cięcie PVC nożem Stanley

Cięcie PVC za pomocą maszyny tnącej lub plotera

Spienione PVC można również doskonale ciąć na maszynie do cięcia płyt lub na ploterze. Maksymalna grubość płyty zależy od możliwości maszyny tnącej lub plotera. Informacje na temat maksymalnej grubości płyty spienionego PVC można uzyskać od producenta maszyny.

Cięcie PVC strumieniem wody

Cięcie strumieniem wody (cięcie wodą) nadaje się zarówno do twardego, jak i spienionego PVC. Przy tej technice cięcie nie odbywa się za pomocą ciepła, ale silnego strumienia wody. Pozwala to na uzyskanie bardzo dokładnego cięcia. Cięcie PVC strumieniem wody jest szeroko stosowane do produkcji części maszyn, produktów budowlanych i napisów na elewacjach. Wykonanie tej metody zaleca się pozostawić profesjonalistom.

Cięcie spienionego PVC i cięcie twardego PVC

Chcesz samodzielnie ciąć PVC, a może wolisz pozostawić to zadanie profesjonalistom? Już teraz zamów płyty z twardego lub spienionego PVC w naszym sklepie internetowym, a my dotniemy je na wymiar i do dowolnego kształtu. Masz pytania dotyczące naszego bloga albo naszych produktów? Zatem jak najszybciej skontaktuj się z nami.