Gięcie płyt poliwęglanowych: wszystko, co warto na ten temat wiedzieć

Płyty poliwęglanowe możesz giąć lub formować zarówno na gorąco, jak i na zimno. Pozwala to na wykorzystanie materiału do wielu różnych celów. W tym blogu znajdziesz informacje na temat gięcia płyt poliwęglanowych oraz dowiesz się, w jaki sposób najlepiej się do tego zabrać.

Podstawowe informacje na temat gięcia płyt poliwęglanowych

Poliwęglan jest tworzywem termoplastycznym. Oznacza to, że pod wpływem działania podwyższonej temperatury tworzywo to staje się miękkie. Gięcie na gorąco może odbywać się na kilka sposobów: przy pomocy profesjonalnego urządzenia do gięcia, żarnika lub spirali grzewczej, dmuchawy (palnika gazowego do farby z regulowanym płomieniem) lub piekarnika z termoobiegiem. Gięcie płyt poliwęglanowych na zimno jest procesem nieco łatwiejszym oraz częściej stosowanym. Dzięki temu, że poliwęglan jest tworzywem wyjątkowo wytrzymałym, nie jest ono aż tak bardzo podatne na pękanie podczas gięcia na zimno. Nie mniej jednak grubość płyty poliwęglanowej, jak i pozostałe jej wymiary odgrywają w tym przypadku dużą rolę; długą, wąską płytę poliwęglanową będzie można giąć na zimno znacznie łatwiej, niż małą płytkę – długa i wąska płyta gnie się sama z siebie.

Gięcie płyt poliwęglanowych na zimno

Wybierz metodę gięcia poliwęglanu na zimno, gdy na przykład zamierzasz wstawić nowe okna w swojej łodzi. Płyty poliwęglanowe są chętnie stosowane jako okna w łodzi lub jako osłony przeciwwiatrowe, ponieważ łatwo jest uzyskać pożądane krzywizny ich powierzchni bez konieczności poddawania płyt działaniu wysokiej temperatury.

Gięcie płyt poliwęglanowych na zimno często odbywa się na giętarce, na której płyta jest zginana aż do uzyskania zgięcia pod pożądanym kątem. Gdy włożysz płytę poliwęglanową w zagłębienie (rowek) przeznaczone do montażu okna w łodzi, to pozostanie ona po prostu w żądanej pozycji. Podczas gięcia płyt poliwęglanowych na zimno ważne jest więc, aby materiał został trwale zakleszczony w pożądanym kształcie, np. w ramie okna lub w innej konstrukcji tak, aby nie miał on możliwości powrotu do swojego pierwotnego kształtu.

Gdy zlecisz gięcie płyty poliwęglanowej profesjonalistom, płyta zostanie uformowana do pożądanego kształtu w temperaturze otoczenia, a następnie poddana działaniu temperatury (nie wyższej niż 70 stopni Celsjusza) w specjalnym piecu. Dzięki ogrzaniu materiału zanikają powstałe w wyniku gięcia naprężenia, a sam materiał trwale pozostaje w nadanym mu kształcie (nie powraca do pierwotnego). Aby nadać poliwęglanowi bardziej skomplikowane kształty, niezbędne jest poddanie go gięciu na gorąco.

Gięcie płyt poliwęglanowych na zimno

Gięcie płyt poliwęglanowych na gorąco

Gięcie dużych płyt poliwęglanowych na gorąco jest zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów oraz dla niewielkiej grupy zręcznych majsterkowiczów, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Podczas tego procesu profesjonaliści używają specjalnych stołów do gięcia na gorąco, spiral grzewczych oraz zaawansowanych pieców z cyrkulacją powietrza. Po częściowym lub całkowitym ogrzaniu płyty poliwęglanowej, czego wynikiem jest uzyskanie wystarczającej plastyczności, płytę wygina się przy użyciu specjalnego narzędzia do uzyskania pożądanego kształtu. Po ostygnięciu, płyta pozostaje w nadanym jej kształcie i nie powraca do swojego pierwotnego kształtu.

Przed przystąpieniem do gięcia płyt poliwęglanowych na gorąco należy je koniecznie osuszyć (poliwęglan wchłania wilgoć). Brak osuszenia może skutkować wytworzeniem się w materiale widocznych pęcherzy. Do osuszenia płyty koniecznie zastosuj temperaturę niższą niż temperatura używana do jej gięcia;110-120 stopni Celsjusza. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest ściągnięcie folii ochronnej i umiejscowienie płyty w piekarniku z termoobiegiem na 6 do 12 godzin. Zwróć uwagę na to, aby w piekarniku było wystarczająco dużo miejsca, by ciepłe powietrze mogło swobodnie przepływać wokół ogrzewanej płyty. Aby zoptymalizować cyrkulację powietrza pod płytą, można ją powiesić lub w odpowiedni sposób postawić. Nie kładź płyty na ruszcie, gdyż może on odbić się na powierzchni płyty.

Samodzielne gięcie płyt poliwęglanowych

Jeżeli jesteś majsterkowiczem i samodzielnie chcesz wygiąć płytę poliwęglanową, ale nie masz żarnika ani spirali grzewczej, możesz w tym celu użyć piekarnika lub dmuchawy. Ułóż drewniane listwy wzdłuż zamierzonej linii gięcia tak, aby ułatwić sobie podgrzewanie właściwego fragmentu płyty poliwęglanowej i tym samym uzyskać możliwie jak najwyraźniej zdefiniowaną linię gięcia. Poniżej znajdziesz dalsze wskazówki.

Wskazówki dotyczące gięcia płyt poliwęglanowych przy użyciu dmuchawy (palnika gazowego do farby z regulowanym płomieniem):

  • Usuń folię ochronną z obu stron płyty poliwęglanowej a następnie ogrzej ją.
  • Zadbaj o to, aby dysza dmuchawy znajdowała się w odległości równej lub większej niż 5 cm od ogrzewanej płyty.
  • Poruszaj dmuchawą wzdłuż pożądanej linii gięcia tak, aby równomiernie ogrzewać ten fragment płyty na całej jej długości.
  • Od czasu do czasu delikatnie pociągnij za koniec płyty w celu sprawdzenia, czy nadaje się ona już do gięcia.
  • Jeżeli płyta będzie gotowa do gięcia, połóż na niej listwę wzdłuż linii gięcia w taki sposób, by uzyskać możliwie prostą (w danej płaszczyźnie) linię gięcia.

Wskazówki dotyczące gięcia tworzyw poliwęglanowych z wykorzystaniem piekarnika:

  • Nigdy nie kładź płyty poliwęglanowej na ruszcie, lecz na płaskiej, żaroodpornej płycie.
  • Włóż płytę do piekarnika już podczas procesu jego nagrzewania, aby stopniowo się ogrzewała.
  • Po osiągnięciu temperatury 180-210 stopni Celsjusza pozostaw płytę na 4 do 5 minut w piekarniku. Płyty o grubości poniżej 5mm są gotowe do gięcia wcześniej.
  • Wyjmij płytę z piekarnika, a następnie przytrzymaj ją w pożądanym kształcie do momentu zupełnego jej ostygnięcia. Płyta pozostanie w wygiętym kształcie, nie wracając do pierwotnej formy.

Zamów płyty poliwęglanowe do Twojego kolejnego projektu

Czy masz w planach wykonanie projektu z wykorzystaniem płyt poliwęglanowych? Zamów je w naszym sklepie, a my za darmo przytniemy je na wymiar. W naszym asortymencie znajdziesz zarówno przezroczyste jak i przyciemniane płyty poliwęglanowe o różnych grubościach. Gwarantujemy szybką dostawę. Skontaktuj się z nami, jeżeli masz pytania lub sugestie odnośnie gięcia płyt poliwęglanowych.