Plexi, znane również jako szkło akrylowe, to tworzywo sztuczne o wielu praktycznych właściwościach. Niestety ma również swoją słabą stronę w porównaniu ze szkłem; otóż plexi jest podatne na zarysowania. Usuwanie rys z plexi jest stosunkowo łatwe, a przy odpowiedniej konserwacji powierzchnia wygląda jak nowa przez bardzo długi czas. Na naszym blogu wyjaśniamy, jak usunąć rysy na plastiku i jak najlepiej konserwować to tworzywo sztuczne.
Potrzebne materiały:
Różne rodzaje plexi – różne metody polerowania
Plexi występuje w dwóch rodzajach: plexi wylewana i plexi ekstrudowana. Ten drugi wariant, nazywany również tanią plexi lub plexi XT, jest trudniejszy w obróbce niż plexi wylewana. Oznacza to również, że plexi ekstrudowana sprawia więcej trudności podczas polerowania, szczególnie w przypadku polerowania maszynowego. Dlatego zalecamy ręczne polerowanie plexi ekstrudowanej. Do tego celu najlepsza będzie ściereczka z mikrofibry i specjalna pasta polerska Zvizzer lub Xerapol/Quixx. Oczywiście pasty te można również stosować podczas polerowania przy użyciu polerki maszynowej. Do polerowania mechanicznego (z użyciem wiertarki) zalecamy podkładkę z wełną polerską lub wełną jagnięcą.
Rekomendowane produkty
kroki
-
Krok 1 – Dokładnie oczyść powierzchnię
Przed przystąpieniem do usuwania rys na plastiku, jego powierzchnia musi być zostać dokładnie oczyszczona. Przygotuj letnią wodę z mydłemw płynie (zielone mydło) i użyj ściereczki z mikrofibry, aby wyczyścić całą powierzchnię płyty plexi. Pozostałości brudu i kurzu mogą spowodować nowe rysy podczas polerowania. Nie wylewaj mydlin, tylko zostaw je na później, jeszcze się przydadzą!
-
Krok 2 – Oceń głębokość zarysowań
Bardzo ostrożnie przesuń paznokciem po zadrapaniu lub zadrapaniach, które chcesz usunąć. Jeśli paznokieć nawet nieznacznie utknie w zarysowaniu, konieczne jest zeszlifowanie rysy lub rys. Jeśli paznokieć nie utknie w rysie, można od razu przejść do kroku 5
-
Krok 3 – Zeszlifuj rysy
Aby zeszlifować rysę, użyj wodoodpornego papieru ściernego. Papier ten ma bardzo drobną granulację. Zadbaj o to, aby w czasie szlifowania albo papier ścierny, albo powierzchnia plexi były zwilżone. Zacznij od ziarnistości 1000 i zeszlifuj rysę (rysy) z plexi. Powtórz test paznokciem, aby sprawdzić, czy rysa rzeczywiście zniknęła. Gdy rysa zniknie, przeszlifuj nieco większy obszar jeszcze drobniejszą ziarnistością, najlepiej ziarnistością 2500. Podczas szlifowania powierzchnia powinna być cały czas wilgotna!
-
Krok 4 – Dokładnie oczyść powierzchnię plexi
Spłucz wszelkie pozostałości po szlifowaniu przygotowaną wcześniej wodą z mydłem w płynie. Nie wycieraj powierzchni plexi do sucha, zamiast tego jedynie osusz ją delikatnie czystą, suchą ściereczką.
-
Krok 5 – Wypoleruj rysę i powierzchnię
Rozprowadź niewielką ilość Xerapol/Quixx lub pasty polerskiej Zvizzer Heavy Cut na powierzchni płyty i rozpocznij polerowanie; ręcznie lub za pomocą tarczy polerskiej. Stale obserwuj powierzchnię i nie poleruj ściereczką lub maszyną polerską zbyt długo w jednym miejscu. Od czasu do czasu przetrzyj polerowany obszar wilgotną ściereczką i oceń jej połysk. Gdy rysa przestanie być widoczna, możesz przystąpić do polerowania końcowego.
-
Krok 6 – Polerowanie na połysk
Polerowanie na połysk oznacza nadanie całej powierzchni jednolitego połysku. Możesz to zrobić za pomocą pasty polerskiej Zvizzer Fine Cut. Ponownie dobrze wyczyść powierzchnię wilgotną ściereczką, a następnie osusz ją suchą ściereczką. Rozprowadź pastę polerską na powierzchni (wystarczą małe kropki wielkości grosza) i przystąp do polerowania na połysk. Jeśli robisz to ręcznie, użyj innej ściereczki niż ta, której użyłeś(-aś) do polerowania. Jeżeli natomiast polerujesz maszynowo, użyj tarczy polerskiej do polerowania na połysk. Zachowaj ostrożność podczas polerowania maszynowego na połysk i utrzymuj maszynę w ciągłym ruchu. Pamiętaj też, że plexi jest bardzo wrażliwa na ciepło!
-
Krok 7 – Konserwacja
Gdy powierzchnia plexi znów będzie błyszcząca, warto zadbać o to, aby jak najdłużej utrzymać ten stan. W tym celu zalecamy użycie preparatu Burnus. Po zastosowaniu tego środka czyszczącego i konserwującego, powierzchnia na dłużej zachowa swój wspaniały wygląd, a do tego będzie ona zabezpieczona przed elektryzowaniem się. Przecież to, co piękne, powinno pozostać piękne!