Usuwanie rys z plexi (szkła akrylowego)

Plexi, znane również jako szkło akrylowe, to tworzywo sztuczne o wielu praktycznych właściwościach. Niestety ma również swoją słabą stronę w porównaniu ze szkłem; otóż plexi jest podatne na zarysowania. Usuwanie rys z plexi jest stosunkowo łatwe, a przy odpowiedniej konserwacji powierzchnia wygląda jak nowa przez bardzo długi czas. Na naszym blogu wyjaśniamy, jak usunąć rysy na plastiku i jak najlepiej konserwować to tworzywo sztuczne.

Potrzebne materiały:

Różne rodzaje plexi – różne metody polerowania

Plexi występuje w dwóch rodzajach: plexi wylewana i plexi ekstrudowana. Ten drugi wariant, nazywany również tanią plexi lub plexi XT, jest trudniejszy w obróbce niż plexi wylewana. Oznacza to również, że plexi ekstrudowana sprawia więcej trudności podczas polerowania, szczególnie w przypadku polerowania maszynowego. Dlatego zalecamy ręczne polerowanie plexi ekstrudowanej. Do tego celu najlepsza będzie ściereczka z mikrofibry i specjalna pasta polerska Zvizzer lub Xerapol/Quixx. Oczywiście pasty te można również stosować podczas polerowania przy użyciu polerki maszynowej. Do polerowania mechanicznego (z użyciem wiertarki) zalecamy podkładkę z wełną polerską lub wełną jagnięcą.

kroki

 1. Krok 1 – Dokładnie oczyść powierzchnię

  Przed przystąpieniem do usuwania rys na plastiku, jego powierzchnia musi być zostać dokładnie oczyszczona. Przygotuj letnią wodę z mydłemw płynie (zielone mydło) i użyj ściereczki z mikrofibry, aby wyczyścić całą powierzchnię płyty plexi. Pozostałości brudu i kurzu mogą spowodować nowe rysy podczas polerowania. Nie wylewaj mydlin, tylko zostaw je na później, jeszcze się przydadzą!

 2. Krok 2 – Oceń głębokość zarysowań

  Bardzo ostrożnie przesuń paznokciem po zadrapaniu lub zadrapaniach, które chcesz usunąć. Jeśli paznokieć nawet nieznacznie utknie w zarysowaniu, konieczne jest zeszlifowanie rysy lub rys. Jeśli paznokieć nie utknie w rysie, można od razu przejść do kroku 5

 3. Krok 3 – Zeszlifuj rysy

  Aby zeszlifować rysę, użyj wodoodpornego papieru ściernego. Papier ten ma bardzo drobną granulację. Zadbaj o to, aby w czasie szlifowania albo papier ścierny, albo powierzchnia plexi były zwilżone. Zacznij od ziarnistości 1000 i zeszlifuj rysę (rysy) z plexi. Powtórz test paznokciem, aby sprawdzić, czy rysa rzeczywiście zniknęła. Gdy rysa zniknie, przeszlifuj nieco większy obszar jeszcze drobniejszą ziarnistością, najlepiej ziarnistością 2500. Podczas szlifowania powierzchnia powinna być cały czas wilgotna!

 4. Krok 4 – Dokładnie oczyść powierzchnię plexi

  Spłucz wszelkie pozostałości po szlifowaniu przygotowaną wcześniej wodą z mydłem w płynie. Nie wycieraj powierzchni plexi do sucha, zamiast tego jedynie osusz ją delikatnie czystą, suchą ściereczką.

 5. Krok 5 – Wypoleruj rysę i powierzchnię

  Rozprowadź niewielką ilość Xerapol/Quixx lub pasty polerskiej Zvizzer Heavy Cut na powierzchni płyty i rozpocznij polerowanie; ręcznie lub za pomocą tarczy polerskiej. Stale obserwuj powierzchnię i nie poleruj ściereczką lub maszyną polerską zbyt długo w jednym miejscu. Od czasu do czasu przetrzyj polerowany obszar wilgotną ściereczką i oceń jej połysk. Gdy rysa przestanie być widoczna, możesz przystąpić do polerowania końcowego.

 6. Krok 6 – Polerowanie na połysk

  Polerowanie na połysk oznacza nadanie całej powierzchni jednolitego połysku. Możesz to zrobić za pomocą pasty polerskiej Zvizzer Fine Cut. Ponownie dobrze wyczyść powierzchnię wilgotną ściereczką, a następnie osusz ją suchą ściereczką. Rozprowadź pastę polerską na powierzchni (wystarczą małe kropki wielkości grosza) i przystąp do polerowania na połysk. Jeśli robisz to ręcznie, użyj innej ściereczki niż ta, której użyłeś(-aś) do polerowania. Jeżeli natomiast polerujesz maszynowo, użyj tarczy polerskiej do polerowania na połysk. Zachowaj ostrożność podczas polerowania maszynowego na połysk i utrzymuj maszynę w ciągłym ruchu. Pamiętaj też, że plexi jest bardzo wrażliwa na ciepło!

 7. Krok 7 – Konserwacja

  Gdy powierzchnia plexi znów będzie błyszcząca, warto zadbać o to, aby jak najdłużej utrzymać ten stan. W tym celu zalecamy użycie preparatu Burnus. Po zastosowaniu tego środka czyszczącego i konserwującego, powierzchnia na dłużej zachowa swój wspaniały wygląd, a do tego będzie ona zabezpieczona przed elektryzowaniem się. Przecież to, co piękne, powinno pozostać piękne!