Czyszczenie plexi

Utrzymanie plexi w czystości wymaga nieco więcej uwagi niż czyszczenie szkła. Wynika to z faktu, że plexi jest wrażliwsza na zarysowania niż zwykłe szkło. Dzięki odpowiedniemu środkowi czyszczącemu i akcesoriom do czyszczenia, plexi zachowa swój znakomity wygląd przez lata. Dlatego też chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma wskazówkami, które pomogą Ci czyścić plexi łatwo i bez obaw.

Środki niezbędne do czyszczenia plexi:

Plexi lub akryl najlepiej czyścić ciepłą wodą z mydłem i miękką ściereczką z mikrofibry. Nie zalecamy stosowania ostrych środków czyszczących, takich jak spirytus i środki do czyszczenia szkła (Glassex), ponieważ nie rozpuszczają one stałych cząstek brudu (takich jak piasek i kurz). W trakcie przecierania ściereczką nieczystości te mogą powodować zarysowania. Zawsze używaj dużej ilości wody z odrobiną płynu do mycia naczyń, ponieważ pozwoli to dokładnie spłukać zabrudzenia, które mocno przywarły. Drobne włókna ściereczki z mikrofibry zatrzymują cząsteczki brudu. Nie zapomnij więc o regularnym płukaniu ściereczki. Nie używaj chemicznych środków czyszczących, takich jak benzen, rozpuszczalnik lub aceton. Zmiękczają one powierzchnię i powodują nieodwracalne jej zmiany w postaci „mgiełki”. Obejrzyj nasz film, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak czyścić plexi.

Zapobiegnij elektryzowaniu się

Podczas czyszczenia plexi należy uważać, aby powierzchnia nie elektryzowała się. Ładunki elektrostatyczne przyciągają kurz, który łatwo jest zetrzeć, ale podczas jego ścierania powstają zarysowania. Dlatego czyszczenie tworzywa sztucznego najlepiej wykonać specjalnym środkiem czyszczącym, takim jak środek antystatyczny Burnus. Zapobiega toon gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych podczas czyszczenia plexi. Burnus świetnie sprawdza się także przy czyszczeniu Perspexu i szkła akrylowego; te tworzywa sztuczne są praktycznie takie same jak plexi. Burnus czyści i pielęgnuje plexi, utrzymując powierzchnię dłużej w czystości pozbywając się również ładunku elektrostatycznego. Antystatyczne działanie tego produktu jest bardzo silne. Po zabezpieczeniu plexi środkiem Burnus nie będziesz musiał(-a) czyścić plexi każdego dnia. W ten sposób zapobiegasz powstawaniu wielu drobnych zadrapań, które powstają podczas wycierania.

Czyszczenie mocno zabrudzonej i/lub uszkodzonej plexi

Jeśli plexi jest pokryta grubą warstwą kurzu i brudu (np. okna przyczepy kempingowej lub łodzi stojących długi czas gdzieś w garażu), możesz ją wyczyścić za pomocą sprężarki powietrza. Powierzchnię spłucz następnie dużą ilością wody, a szyby umyj letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nie wycieraj szyby do sucha, zamiast tego pozwól jej wyschnąć.

Jeśli plexi jest uszkodzona lub ma wiele zadrapań, powierzchnię możesz skutecznie wypolerować. Więcej na ten temat przeczytasz w sekcji “Polerowanie plexi“. Następnie potraktuj szybę z plexi antystatycznym środkiem czyszczącym Burnus, aby zagwarantować jej estetyczny wygląd na jeszcze dłużej.