Klejenie płyt HPL w 5 krokach

Płyty HPL można mocować na 2 sposoby: za pomocą wkrętów lub kleju. Chcesz przymocować płyty HPL pomimo braku doskonałej widoczności powierzchni? A może pole płyty jest mniejsze niż 2,5 ㎡? W takim razie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnego kleju. Dzięki temu stworzysz idealnie gładką powierzchnię. Poza tym klejenie jest zalecane w miejscach, gdzie zależy Ci na utrzymaniu płytek w doskonałej czystości – przecież żadne zanieczyszczenia nie będą zbierały się przy śrubach. Na naszym blogu wyjaśnimy, w jaki sposób przykleić płyty HPL i które produkty najlepiej się do tego nadają.

Wymagania dotyczące klejenia płyt HPL:

Wymagania dotyczące klejenia płyt HPL

Klejenie HPL za pomocą zestawu montażowego Bostik

Przy klejeniu płyt HPL bardzo ważne jest stosowanie elastycznego kleju, który będzie stanowił odpowiednią amortyzację. To o tyle istotne, że płyty HPL mogą się w pewnym stopniu kurczyć lub rozszerzać pod wpływem dużej różnicy temperatur. Naszego zestawu montażowego możesz użyć do przyklejania HPL na panelach, sufitach, zadaszeniach, parapetach i okładzinach elewacyjnych. Zamierzasz mocować płyty HPL o powierzchni większej niż 2,5㎡? Wtedy z kolei wskazane jest zastosowanie również specjalnych wkrętów HPL. Panele mają być mocowane pionowo? W takich sytuacjach także zalecane jest umieszczenie kilku wkrętów i to nawet przy połączeniach klejowych.

1Krok 1: odtłuść tył płyty HPL i podłoże

Zanim rozpoczniesz klejenie HPL, w pierwszej kolejności należy oczyścić i odtłuścić powierzchnię, a następnie pozostawić ją do wyschnięcia. W tym celu możesz użyć np. chusteczek Bostik lub podkładu myjącego Bostik Paneltack. Upewnij się również, że powierzchnia, do której chcesz przykleić płytę (drewno lub metal) także jest czysta i odtłuszczona.

2Krok 2: Nałóż właściwy podkład

Nałóż podkład na powierzchnię płyty HPL®, którą zamierzasz skleić. Następnie pozwól przeschnąć preparatowi.

Klejenie HPL do metalu

Zamierzasz przykleić płytę HPL do metalowej konstrukcji? W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się podkład do tworzyw sztucznych Bostik Paneltack. Pamiętaj, aby preparat zastosować tylko w miejscach, w których klej będzie stykał się z płytą.

Klejenie płyt HPL do sklejki lub płyty MDF

Do klejenia HPL ze sklejką lub płytą MDF stosuje się specjalny podkład do drewna. W takim przypadku zalecamy użycie Bostik Primer SX Black. Ten podkład jest koloru czarnego i poprawia przyczepność kleju do drewnianych konstrukcji. Ponadto produkt ten może być stosowany zarówno przy użytku wewnętrznych, jak i zewnętrznym. Podkład najłatwiej można nakładać wałkiem.

Nałóż właściwy podkład

3Krok 3: Przyklej taśmę piankową na klejonej powierzchni

Gdy podkład na powierzchni wyschnie, możesz już nałożyć taśmę piankową. Taśmę należy przykleić taśmę w kierunku pionowym. Mocno dociśnij taśmę piankową i odetnij ją ostrym nożem. Pozostaw na chwilę papier podkładowy na wierzchu.

Przyklej taśmę piankową na klejonej powierzchni

4Krok 4: Nałóż klej HPL

Teraz możesz nałożyć klej HPL na listwy. W tym celu skorzystaj z zestawu montażowego Bostik Paneltack. Ten klej jest wyposażony w specjalną wylewką (dyszą), w której można nałożyć pasek uszczelniający w kształcie litery V. Oznacza to, że taśma piankowa znajduje się wzdłuż zewnętrznej krawędzi linii szczeliwa.

Nałóż klej HPL
Nałóż klej HPL

5Krok 5: Przyklej płytę HPL

Teraz możesz usunąć papier podkładowy z taśmy piankowej. Przyklej płytę HPL do listwy. Pamiętaj, aby panel przyłożyć nie później niż 10 minut po nałożeniu Paneltack. Po dotknięciu zetknięciu powierzchni nie możesz już ich przesuwać ani korygować ich ustawienia. Aby prawidłowo umieścić płytę, skorzystaj z zacisków. Zaciski mogą być również pomocne przy przenoszeniu płyty. Umieść płytę przed podkładem i przyłóż ją jednym ruchem bez naciskania taśmy piankowej.

Wskazówka: klejenie płyt HPL nasze marki własnej wygląda dokładnie tak samo jak klejenie płyt HPL marki Trespa®. 

Jak samodzielnie przykleić laminat HPL?

Wszystkie niezbędne materiały do ​​montażu i klejenia HPL dostępne są w naszym sklepie internetowym. Znajdziesz u nas także płyty HPL w różnych kolorach i grubościach. Odkryj wyjątkowe płyty HPL marki Trespa®. Wszystkie płytki dotniemy dla Ciebie na wybrany wymiar. Masz pytania dotyczące bloga lub jednego z naszych produktów? Zatem jak najszybciej skontaktuj się z nami.