Obróbka

Polerowanie plexi

Podczas obróbki oraz wykańczania plexi, znanej również pod nazwą szkło akrylowe, PMMA i Perspex, na powierzchni mogą pojawić się nierówności, powstałe np. w wyniku cięcia plexi za pomocą piły. Oczywiście w większości przypadków taki efekt nie jest pożądany. Nie dość, że wygląda to bardzo nieestetycznie, może do tego utrudniać dalszą obróbkę, taką jak np. klejenie plexi. Na szczęście powierzchnie krawędzi można dość łatwo wypolerować, dzięki czemu będą prezentowały się one znacznie lepiej. Ponadto wypolerowane krawędzie umożliwią właściwy i skuteczny przebieg procesu klejenia plexi. Używając kilku prostych narzędzi i korzystając z naszych wskazówek, polerowanie plexi nie będzie skomplikowane. Obejrzyj nasz film, aby dowiedzieć się, jak polerować plexi.

Materiały potrzebne do polerowania plexi:

  • Papier ścierny o różnej ziarnistości (180, 240, 320, 400, 800)
  • Wodoodporny papier ścierny o ziarnistości 2000 lub 2500
  • Kompozytowe szczotki typu Scotchbrite z ziarnem ściernym lub wełna stalowa o podobnych właściwościach
  • Wałek polerski / tarcza polerska
  • Wiertarka elektryczna z regulacją prędkości obrotów
  • Pasta polerska do plexi
  • Palnik acetylenowy lub propanowy (nie butanowy!)

Plexi ekstrudowana czy wylewana?

Zanim zaczniesz polerować plexi, ważne jest określenie, z jakiego rodzaju plexi będziesz pracować – plexi ekstrudowaną czy plexi wylewaną. W przypadku płyt ekstrudowanych (plexi XT) musisz zwrócić szczególną uwagę na siłę nacisku przy szlifowaniu i polerowaniu -płyty tego rodzaju łatwiej się topią, tworząc lepką i kleistą powierzchnię na poddanej obróbce krawędzi. Zjawisko to nie dotyczy plexi wylewanej.

Szlifowanie plexi

Ślady pozostawione po cięciu plexi piłą nazywamy “śladami po pile”, a ślady pozostawione po obróbce mechanicznej (takiej jak frezowanie) nazywamy “śladami maszynowymi”. Różnica między nimi polega na głębokości pozostawionych śladów. Przed rozpoczęciem ich usuwania należy zeszlifować najgłębsze bruzdy. Logicznie rzecz biorąc w przypadku śladów po cięciu piłą należy użyć papieru ściernego o grubszych ziarnach (o ziarnistości 80), natomiast w przypadku śladów po cięciu maszynowym, papieru ściernego o drobniejszych ziarnach (o ziarnistości 200). Szlifuj krawędzie aż do osiągnięcia równej i gładkiej powierzchni, a następnie powtórz procedurę z papierem o drobniejszej ziarnistości, zwiększając stopniowo ziarnistość z 80, do 200, a na końcu do 800. W rezultacie osiągniesz równą i matową powierzchnię gotową do klejenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule pt. „Klejenie plexi”.

Szlifowanie plexi

Polerowanie plexi

Aby uzyskać najlepszy efekt pod względem estetyki, możesz polerować krawędź tak długo, aż stanie się ona krystalicznie przezroczysta. W tym celu dostępne są pasty polerskie opracowane specjalnie dla plexi, takie jak środek polerujący Zvizzer Heavy Cut i Fine Cut. Potrzebna będzie również tarcza polerska i wiertarka. Nałóż pastę na powierzchnię krawędzi i delikatnie poleruj tarczą polerską, lekko dociskając i stale obserwując postępy. Możesz stopniowo zwiększać nacisk i prędkość obrotową, bądź jednak przy tym bardzo ostrożny(-a). Przy odrobinie wysiłku poddane obróbce krawędzie staną się ponownie przezroczyste.

Zarysowania najlepiej usunąć preparatem do usuwania rys (np. Xerapol); ziarnistość produktu jest znacznie mniejsza niż w paście polerskiej. Nałóż niewielką ilość środka do usuwania rys na ściereczkę i zakreślaj małe kółka w miejscu z zarysowaniami. Stale obserwuj, czy zarysowania znikają i na tej podstawie dobieraj na bieżąco zarówno ilość preparatu, jak i siłę docisku.

Polerowanie plexi

Polerowanie płomieniowe plexi

Krawędzie plexi możesz łatwo wygładzić także za pomocą palnika. Zanim to zrobisz, przeszlifuj krawędzie w sposób opisany powyżej. Nie każdy palnik nadaje się do polerowania płomieniowego; kształt płomienia i rodzaj paliwa mają duży wpływ na efekt końcowy. Do polerowania płomieniowego nadają się zarówno palniki propanowe, jak i acetylenowe, które dają znacznie gorętszy płomień niż palnik butanowy. Palnik powinien być wyposażony w regulowaną końcówkę, która tworzy “płomień ołówkowy” – płomień o zwężającym się kształcie przypominającym ołówek.

Po przeszlifowaniu krawędzi płyty drobnoziarnistym papierem ściernym umieść płytę na odpowiedniej, ognioodpornej powierzchni. Zapal palnik i dostosuj płomień tak, aby był on stabilny i niezbyt duży. Rozmiar płomienia powinien – jak sama nazwa wskazuje – przypominać końcówkę ołówka. Podczas polerowania płomieniowego (bardzo jasny) rdzeń płomienia nie powinien dotykać plexi. Skieruj płomień na krawędź i przesuwaj palnik wzdłuż krawędzi delikatnym i stabilnym, lecz niezbyt wolnym ruchem. Plexi stopi się, a następnie uszczelni, tworząc przezroczystą powierzchnię. W miarę możliwości zalecamy uprzednie przetestowanie tego rodzaju obróbki na niepotrzebnych już kawałkach plexi.