Klejenie plexi: wszystko, co warto o tym wiedzieć

Plexi można przyklejać do różnego typu powierzchni. Ponadto elementy wykonane z plexi można również sklejać ze sobą, o ile do tego zadania użyjesz odpowiedniego kleju. Warto o tym wiedzieć, gdy chcesz samodzielnie wykonać akwarium z plexi, akcesoria na biurko czy doniczkę. Na naszym blogu znajdziesz informacje dotyczące tego, w jaki sposób sklejać płyty plexi ze sobą, a także jak sklejać plexi z innymi materiałami, jak np. drewno czy metal.

Klejenie plexi bezbarwnym klejem do plexi

W przeciwieństwie do drewna i papieru, plexi nie można kleić zwykłym klejem, ponieważ płyty nie będą do siebie wystarczająco mocno przylegać. Plexi musi być klejona specjalnym klejem do plexi, takim jak klej akrylowy Acrifix, który w przeciwieństwie do innych klejów, nie ma działania stricte klejącego, ale powoduje zmiękczenie i stopienie stykających się ze sobą powierzchni. Dlatego klejenie plexi w pewnym sensie bardziej przypomina spawanie niż zwykłe klejenie. Ponadto Acrifix jest rozcieńczony wodą, co oznacza, że nie może on wypełnić nierówności na powierzchni styku płyt (np. powstałych w wyniku cięcia piłą), jak robi to zwykły klej.

Warto wiedzieć
Acrifix najdokładniej nakłada się za pomocą fiolki z igłą. Napełnij fiolkę klejem i zakręć nakrętkę z igłą. Wyciśnij powietrze z butelki i odwracając ją trzymaj ją w dalszym ciągu ściśniętą. Zapobiegnie to wyciekaniu rzadkiego kleju z igły. Powolne zmniejszanie ucisku na fiolkę sprawi, że klej pozostanie w fiolce. Czy klej znalazł się w innych miejscach niż zamierzone? Żaden problem – nie wycieraj kropli, zamiast tego pozwól im odparować. Wycieranie wywołuje plamy na plexi, których nie da się potem usunąć.

Oto jak przykleić plexi za pomocą Acrifix:

 • Przeszlifuj powierzchnie styku płyt, które zamierzasz ze sobą skleić.
 • Zacznij od papieru ściernego o większej ziarnistości i zastąp go stopniowo papierem o mniejszej ziarnistości (400).
 • Wyczyść elementy, które zamierzasz skleić za pomocą antystatycznego środka czyszczącego.
 • Wytrzyj do sucha elementy niestrzępiącą się ściereczką antystatyczną.
 • Załóż rękawice i okulary ochronne.
 • Upewnij się, że klej pokryje całą powierzchnię styku obydwu klejonych płyt plexi.
 • Dociśnij klejone płyty za pomocą np. drewnianych klocków szlifierskich, które masz pod ręką.
 • Aby uzyskać połączenie pod kątem prostym, w czasie pozycjonowania skorzystaj z kątownika stolarskiego.
 • Odczekaj 20 minut, aż klej Acrifix całkowicie się rozpuści.
 • Po 24-48 godzinach Acrifix osiągnie maksymalną wytrzymałość.
Chcesz skleić ze sobą dwie płyty plexi?
Oto jak przykleić plexi za pomocą Acrifix

Chcesz skleić ze sobą dwie płyty plexi?

Możliwość lkejenia plexi pozwala na wykonanie wielu różnych przedmiotów, jak np. akwarium, terrarium, latarnia, osłona przeciwpyłowa czy pojemnik do uprawy roślin. Zasadniczo za pomocą kleju Acrifix można sklejać wszystkie rodzaje plexi. Wyjątkiem jest tylko plexi lustrzana.

Oto jak przykleić plexi za pomocą Acrifix

Klejenie plexi lustrzanej

Chcesz zacząć przygodę z lustrzaną plexi; na przykład wykonać złoty cokół? Do jego wykonania potrzebujesz tylko dwustronnej taśmy klejącej. Również do pokrycia stołu LACK antracytowymi lustrzanymi płytami plexi można, zamiast kleju, użyć po prostu zwykłej dwustronnej taśmy klejącej.

Przyklejanie plexi lustrzanej na ścianę

Gdy chcesz przykleić plexi lustrzaną na ścianę, użyj odpowiedniego kleju. Specjalnie do tego celu stworzonym klejem jest Zwaluw Mirrorfix-MS. Ten klej zapewnia trwałe mocowanie plexi lustrzanej na takich powierzchniach jak drewno, kamień lub pomalowana ściana w mieszkaniu. Upewnij się, że powierzchnia, do której będziesz przyklejać plexi lustrzaną, jest płaska.

Przyklejanie plexi lustrzanej na ścianę

Przyklejanie plexi lustrzanej

Przyklejanie plexi do drewna

Jeśli chcesz przykleić płytę plexi do innej powierzchni, takiej jak np. drewno, wymaga to nieco innego podejścia. Ponieważ przyklejamy plexi do drewnianej konstrukcji sufitowej, używamy zarówno dwustronnej taśmy klejącej, jak i kleju montażowego High Tack – zwiększa to wytrzymałość całej konstrukcji. Klej ten charakteryzuje się bardzo wysoką przyczepnością początkową bez ryzyka powstawania plam.

Oto jak przykleić plexi za pomocą kleju montażowego High Tack:

 • Usuń folię ochronną z płyty, ale tylko po tej stronie, która będzie klejona.
 • Wyczyść tę odsłoniętą powierzchnię płyty plexi za pomocą antystatycznego środka czyszczącego.
 • Folię z „przedniej” strony płyty usuń dopiero po zakończeniu klejenia.
 • Przyklej płytę do danej powierzchni, używając kleju montażowego.
 • Dociśnij panel.
 • Po 24 godzinach klej uzyska pełną twardość.

Wskazówka: w zależności od rodzaju projektu, konieczne może być skorzystanie z jednego z podkładów Bostik w celu uzyskania optymalnej przyczepności.

Przyklejanie plexi do metalu

Chcesz przykleić plexi do metalu? Do tego celu możesz użyć klej montażowy High Tack Premium H980. Klej ten nadaje się do prawie wszystkich powierzchni; począwszy od kamienia i betonu, poprzez płyty gipsowo-kartonowe i płyty izolacyjne, a na ceramice skończywszy.

Zamów klej do plexi

Masz w planach wykonanie projektu, który wymaga przyklejenia plexi do danej powierzchni? W naszym sklepie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do tego zadania: od kleju akrylowego i kleju montażowego po antystatyczny środek czyszczący i ściereczkę do polerowania. Zamów plexi i wszystkie niezbędne akcesoria bezpośrednio w naszym sklepie internetowym, a my przytniemy płytę na wymiar i do wybranego kształtu. Masz pytania dotyczące naszego bloga lub jednego z naszych produktów? Skontaktuj się z nami już teraz!