Wiercenie w plexi

Wiercenie w plexi nie jest trudne, o ile posiadasz odpowiednie narzędzia oraz zamierzasz wiercić w odpowiednim rodzaju plexi. Plexi (lub inaczej szkło akrylowe) jest dostępne w dwóch wariantach: plexi wylewana i plexi ekstrudowana. Plexi ekstrudowana właściwie nie nadaje się do wiercenia, ponieważ cechujące ją wewnętrzne naprężenia mogą powodować jej szybkie pękanie i łamanie się podczas obróbki. Jednak przy zachowaniu szczególnej ostrożności jest to możliwe. Wiercenie w plexi wylewanej jest znacznie prostsze. Na naszym blogu znajdziesz film, w którym dajemy wskazówki, dzięki którym wiercenie w plexi stanie się o wiele łatwiejsze.

Materiały potrzebne do wiercenia w plexi:

  • Wiertła HSS o różnych grubościach (od najmniejszej do największej).
  • Wiertarka elektryczna z regulowaną prędkością obrotów
  • Zaciski klejowe lub szczypce blokujące
  • Listwy do podparcia
  • Płyta podkładowa, którą może przebić wiertło

Rekomendowane produkty

Przygotowanie do wiercenia w plexi

Podczas wiercenia w plexi bardzo ważne jest odpowiednie podparcie płyty. Umieść ją na płaskiej powierzchni, która jest stabilna i umożliwia wyjście wiertła, na przykład na drewnianej płycie. Jeśli to możliwe, unieruchom płytę w pobliżu wierconego otworu (otworów) poprzez umieszczenie jednej lub kilku listew wzdłuż wierconych otworów i zaciśnięcie ich za pomocą zacisków bądź szczypiec blokujących. Jeżeli chcesz wywiercić otwory wzdłuż krawędzi płyty, to w takim przypadku odległość między krawędzią płyty a krawędzią otworu musi być co najmniej dwukrotnie większa od grubości płyty. Jeśli płyta ma grubość 4 milimetry, to odległość między jej krawędzią a krawędzią otworu musi zatem wynosić co najmniej 8 milimetrów.

Nie zaznaczaj otworów bezpośrednio na plexi lub na folii ochronnej. Zamiast tego zawsze przyklej taśmę malarską do płyty i to na niej zaznaczaj otwory. Zaleca się również pokrycie płyty taśmą malarską po spodniej stronie, szczególnie w przypadku płyt o mniejszej grubości (cieńszych niż 5 milimetrów).

W plexi możesz wiercić zwykłym wiertłem do metalu lub wiertłem HSS. Ważne jest, aby wiertło nie było fabrycznie nowe, bowiem ostry kąt cięcia może spowodować to, że wiertło “wgryzie się” w płytę, powodując jej rozdarcie. Jeśli zatem uprzednio wywiercisz kilka otworów w drewnie lub aluminium, ostra krawędź wiertła nieco się wyrobi, a wtedy możesz już użyć tego wiertła do wiercenia otworów w plexi.

Wiercenie otworów w plexi

Umieść wiertło prostopadle do powierzchni płyty plexi i ustaw wiertarkę na średnie obroty. Wiertło powinno natychmiast wwiercić się w materiał i powinny pojawić się wiórki; jeśli się tak nie dzieje, oznacza to, że wiertło obraca się zbyt wolno. Wiertło należy dociskać z niewielką siłą – tak naprawdę samo powinno przebijać się przez plexi. Przytrzymaj płytę w miejscu w momencie, gdy wiertło prawie się przebiło przez płytę i pozwól wiertłu wwiercić się w (drewnianą) płytę podpierającą, znajdującą się pod spodem. Podczas wyciągania wiertła nie wyłączaj wiertarki.