Cięcie płyt HPL: jak to zrobić?

Cięcie HPL, określanego także jako płyta HPL, jest bardzo zbliżone do cięcia drewna. To efekt tego, że HPL składa się z naturalnych włókien, które chronione są bardzo trwałą i wytrzymała warstwą EBC z żywicy syntetycznej. Na naszym blogu podpowiadamy, jak najwygodniej i najskuteczniej ciąć płyty HPL za pomocą wyrzynarki lub piły tarczowej.

Wymagania dotyczące cięcia HPL

  • Piła tarczowa z zębami naprzemiennymi lub trapezowymi
  • Wyrzynarka z regulacją położenia wahadła (do pozycji 0 dla HPL) i zmienną prędkością
  • Zaciski lub szczypce blokujące
  • Brzeszczot do metalu (do metali nieżelaznych) do wyrzynarki
  • Taśma malarska
  • Długopis lub ołówek
  • Okulary ochronne
  • Podkładka, w której ostrze może pracować

Zanim zaczniesz ciąć HPL…

Większość płyt HPL zamówionych w naszym sklepie posiada specjalną folię ochronną, która zabezpiecza przed uszkodzeniami w trakcie przechowywania oraz transportu. Jeśli zamierzasz ciąć HPL, folię ochronną możesz pozostawić na swoim miejscu. Zapobiega to uszkodzeniu powierzchni podczas piłowania. Ponadto przed rozpoczęciem pracy zalecamy zaznaczyć linię cięcia na taśmie malarskiej.

Co musisz wiedzieć o brzeszczocie do cięcia laminatów HPL?

Do przecięcia HPL konieczny jest brzeszczot z drobnymi zębami. Zalecamy wybór piły do metalu, którą można ciąć także żelazo lub aluminium. W przypadku piły tarczowej najlepiej stosować ostrza z zębami naprzemiennymi lub z zębami trapezowymi.

Cięcie płyt HPL

Cięcie płyt HPL za pomocą wyrzynarki

Chcesz ciąć HPL wyrzynarką? Żaden problem. W takim przypadku pamiętaj, aby zawsze ustawiać wahadło w pozycji 1. Nie wyżej, ponieważ może to powodować pęknięcia powierzchni. Wynika to z tego, że w pozycji 2 i 3 ostrze wykonuje dodatkowo ruchy do przodu, a nie tylko ruchy w górę i w dół. Aby bez trudu poradzić sobie z estetycznym przecięciem płyty HPL, wprowadź ostrze od strony z warstwą dekoracyjną. W ten sposób ostrze wyrzynarki przesuwa się po tylnej stronie płyty. W czasie piłowania wybierz średnią prędkość cięcia i upewnij się, że ostrze wyrzynarki jest odpowiednio ustawione w stosunku do samej płyty. Następnie lekko popchnij urządzenie po linii cięcia, a ono wykona praktycznie całą pracę za Ciebie.

Cięcie płyt HPL piłą tarczową

Jeśli wolisz ciąć płytę HPL piłą tarczową, zasady postępowania są praktycznie takie same: upewnij się, żeby ostrze wchodziło w płytę po stronie z warstwą dekoracyjną. Koniecznie sprawdź także, czy głębokość cięcia jest od 3 do 4 razy większa od grubości płyty. Jeżeli masz piłę tarczową bez zabezpieczenia przed odpryskami, zalecamy zaklejenie linii cięcia grubą taśmą (malarską). We wszystkich przypadkach zalecane jest też noszenie okularów ochronnych.

Przycinanie HPL na wymiar

Nie chcesz ciąć HPL samodzielnie? Po prostu zamów płyty HPL bezpośrednio w naszym sklepie internetowym, a my przytniemy wybrane produkty na dowolnie wybrany wymiar i kształt. Swoje zamówienie otrzymasz tak szybko, jak to tylko możliwe. Masz pytania dotyczące tego bloga lub naszych produktów? W takim razie jak najszybciej się z nami skontaktuj.