Czy na płycie poliwęglanowej są widoczne zarysowania, powstałe np. w skutek jej wcześniejszej obróbki lub użytkowania? Niezależnie od tego, czy są to lekkie zarysowania, czy głębsze rysy, znikną one podczas polerowania i płyta będzie znowu wyglądała jak nowa! W blogu poniżej opisujemy metody polerowania płyt poliwęglanowych w zależności od rodzaju zarysowań.
Materiały potrzebne do polerowania płyt poliwęglanowych:
Podstawy polerowania płyt poliwęglanowych
Istnieją dwie metody polerowania płyt poliwęglanowych. Najczęściej stosowaną metodą polerowania w przypadku płytkich rys jest polerowanie za pomocą miękkiej szmatki lub miękkiej tarczy polerskiej oraz pasty polerskiej; polerujesz miejsca z rysami na płycie poliwęglanowej tak długo, aż znikną. Do usunięcia rys (lub nieestetycznych śladów pozostałych np. po cięciu płyty) znajdujących się na krawędzi płyty poliwęglanowej, stosuje się metodę polerowania z wykorzystaniem palnika. Dzięki zastosowaniu tej metody krawędzie staną się znów krystalicznie czyste i przezroczyste.
Polerowanie powierzchni płyty poliwęglanowej w przypadku lekkich zarysowań
Zanim przystąpisz do polerowania powierzchni płyty poliwęglanowej, zbierz z niej najpierw wszystkie zanieczyszczenia, używając do tego wilgotnej ściereczki. Powierzchnię płyty poliwęglanowej możesz polerować na dwa sposoby: ręcznie lub mechanicznie przy pomocy maszyny polerskiej. W przypadku lekkich zadrapań oraz matowych plam radzimy stosować polerowanie ręczne. Wykonaj to w następujący sposób:
- Na czystą, suchą ściereczkę z mikrofibry nanieś odrobinę przeznaczonej do polerowania powierzchni tworzyw sztucznych pasty polerskiej Zvizzer. Możesz również użyć pasty polerskiej przeznaczonej do polerowania karoserii samochodu.
- Nałóż pastę polerską na rysę oraz na powierzchnię w jej sąsiedztwie a następnie rozprowadź pastę ściereczką po powierzchni kolistymi ruchami o średnicy około10 cm.
- Stopniowo zwiększaj nacisk, równocześnie kontrolując efekty swojej pracy.
- Gdy rysa zniknie, zbierz pozostałości pasty polerskiej ściereczką z mikrofibry.
- Pokryj powierzchnię płyty poliwęglanowej środkiem Vuplex, aby na dłużej zachować nieskazitelny wygląd płyty i zabezpieczyć ją przed zarysowaniami w przyszłości.
Polerowanie powierzchni płyty poliwęglanowej w przypadku głębokich rys
eżeli na powierzchni płyty poliwęglanowej znajdują się głębokie rysy, to najlepiej polerować płytę mechanicznie. Zeszlifuj najpierw rysy zwykłym papierem ściernym, wełną szlifierską lub używając pasty polerskiej o grubej ziarnistości, takiej jak np. pasta polerska Zvizzer Heavy Cut. Nigdy nie używaj ziarna grubszego niż 200. Aby skutecznie usunąć głębokie rysy, postępuj zgodnie z następującą procedurą:
- Zacznij od szlifowania papierem ściernym o ziarnistości 240 a następnie przejdź do ziarnistości 320, 400 oraz 800.
- Szlifuj delikatnie i nie wywieraj zbyt dużego nacisku. Jako ostatniego użyj wodoodpornego papieru ściernego o ziarnistości 2000 lub 2500.
- Następnie przystąp do szlifowania przy użyciu wiertarki z końcówką polerską lub polerki. W przypadku, gdy rysy są głębokie, radzimy wyszlifowanie całej powierzchni płyty, co zagwarantuje uzyskanie optymalnego efektu.
- Używaj zawsze miękkich tarcz polerskich i zaczynaj polerować na niskich obrotach wiertarki z końcówką polerską lub polerki.
- Nałóż pastę polerską na płytę w taki sam sposób, jak się to robi w przypadku woskowania auta.
- Następnie poleruj powierzchnię przy użyciu wiertarki z końcówką polerską lub polerki, nie wywierając zbyt dużego nacisku. Pozwól maszynie wykonać jej pracę.
- Czy wypolerowałeś(-aś) już całą powierzchnię? Zrób to ponownie, ale tym razem na średnich obrotach i równocześnie minimalizując wywieranie siły nacisku.
Wskazówka: czy wiesz, że płyty plexi poleruje się w ten sam sposób, jak płyty poliwęglanowe?
Polerowanie krawędzi tworzyw poliwęglanowych
Jeżeli chcesz się pozbyć nieestetycznych śladów na krawędziach płyty poliwęglanowej, powstałych w wyniku jej obróbki (cięcie, frezowanie), zastosuj metodę polerowania z użyciem płomienia. Za pomocą papieru ściernego zeszlifuj najpierw najgłębsze rysy.
Ślady pozostałe na krawędzi po cięciu płyty piłą zeszlifuj papierem ściernym, zaczynając od ziarnistości 180, przechodząc do ziarnistości 240 i kończąc na 320. Ślady pozostałe na krawędzi po frezowaniu zeszlifuj papierem ściernym o ziarnistości 400, a następnie 800. Wykonuj spokojne ruchy papierem ściernym, używając drewnianego klocka szlifierskiego, dzięki któremu papier przybierze płaską i dużą powierzchnię, co zaś przyczyni się do tego, że szlifowana krawędź pozostanie płaska.
Po opisanym powyżej przygotowaniu wstępnym należy w następujący sposób przystąpić do polerowania z użyciem płomienia:
- Użyj palnika propanowego z możliwością regulacji płomienia (nie należy stosować palnika butanowego, gdyż temperatura spalania butanu jest nieodpowiednia do obróbki tworzyw poliwęglanowych),
- Umieść płytę poliwęglanową w pozycji pionowej w uchwycie lub imadle,
- Aby uniknąć uszkodzenia powierzchni płyty, używaj zawsze miękkich ściereczek,
- Zapal palnik i wyreguluj płomień; w tym przypadku najlepiej sprawdza się stabilny, spiczasty płomień nazywany płomieniem ołówkowym, gdyż kształtem przypomina on czubek zaostrzonego ołówka,
- Przesuwaj płomień płynnym i spokojnym ruchem wzdłuż krawędzi płyty, zachowując przy tym stałą od niej odległość i kontrolując efekt pracy. Nagrzewana powierzchnia zacznie się upłynniać, aby po chwili zastygnąć, tworząc gładką, krystalicznie czystą i przezroczystą krawędź.
Polerowanie tworzyw poliwęglanowych; do dzieła!
Czy posiadasz przedmiot wykonany z poliwęglanu, który chciał(a)byś wypolerować? W naszym sklepie internetowym znajdziesz wszystkie niezbędne do tego środki. Oferujemy również szeroką gamę płyt poliwęglanowych o różnych wymiarach i grubościach. Na życzenie przycinamy płyty poliwęglanowe na wymiar i do określonego kształtu.
Czy masz pytania dotyczące tego wpisu lub naszych produktów? Skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy!