Wiercenie w poliwęglanie krok po kroku

Czy zamierzasz samodzielnie pracować z użyciem poliwęglanu, na przykład zamierzasz wykonać z niego zadaszenie tarasu lub prostą markizę? Bardzo prawdopodobne, że jednym z elementów obróbki będzie proces wiercenia. Wiercenie w płytach poliwęglanowych nie jest skomplikowanym procesem, pod jednym warunkiem – należy się upewnić, że mamy dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi. Przeczytaj wskazówki poniżej – sam(-a) się przekonasz, że to dziecinnie proste!

Czego będziesz potrzebować?

  • Żelazne wiertła (mogą być też HSS) w różnych rozmiarach (najlepiej używane, niemniej jednak ostre)
  • Wiertarka z możliwością regulacji obrotów
  • Klamry lub zaciski
  • Taśma malarska
  • Blat roboczy lub drewniane listwy do podparcia
  • Deska – podkładka do wiercenia

Zanim przystąpisz do wiercenia…

Ważnym elementem podczas wiercenia w płycie poliwęglanowej jest solidne jej podparcie. Umieść płytę na płaskiej, stabilnej powierzchni, np. na drewnianej desce (podkładce), przez którą wiertło może swobodnie przejść na zewnątrz. Używając klamer lub zacisków, w stabilny sposób przymocuj płytę poliwęglanową do blatu roboczego tak, by nie przesuwała się ona podczas wiercenia. Jeżeli zamierzasz wywiercić otwór w pobliżu krawędzi płyty, upewnij się, że odległość pomiędzy krawędzią płyty, a krawędzią otworu (nie środkiem otworu, lecz jego krawędzią!) jest co najmniej dwukrotnie większa od grubości płyty. W ten sposób unikniesz osłabienia struktury płyty poliwęglanowej.

Przykład:
Jeżeli masz zamiar wywiercić otwór w płycie o grubości 4 mm, to krawędź wierconego otworu nie powinna znaleźć się bliżej niż 8 mm od krawędzi płyty.

Zanim przystąpisz do wiercenia...

Zaznacz środki otworów na płycie

Czy przymocowałeś(-aś) płytę poliwęglanową w stabilny sposób do blatu roboczego?
Teraz możesz zaznaczyć miejsca, w których zostaną wywiercone otwory. Nie rysuj bezpośrednio na płycie poliwęglanowej ani na folii ochronnej! Wykorzystaj do tego celu taśmę malarską; unikniesz w ten sposób tego, że wiertło ześliźnie się i pozostawi brzydką rysę na płycie.

Warto wiedzieć:

W celu dodatkowego zabezpieczenia zaleca się okleić dolną powierzchnię wierconej płyty taśmą malarską, zwłaszcza w przypadku płyt o grubości mniejszej niż 5mm.

Wiercenie otworów w płycie poliwęglanowej

Wiercenie otworów w płycie poliwęglanowej można wykonywać zwykłym, żelaznym wiertłem lub wiertłem HSS. Upewnij się, że podczas wiercenia wiertło znajduje się pod kątem prostym względem płyty poliwęglanowej. Wierć używając średnich obrotów i nie wywierając zbyt dużego nacisku – pozwól maszynie wykonać swoją pracę. Wykorzystaj używane, lecz ostre wiertło. Przy użyciu zupełnie nowego wiertła może wystąpić sytuacja, że wiertło “wgryzie się” w materiał, zamiast go skrawać.

Wskazówka: Jeśli nie masz używanego wiertła, użyj zatem nowe, ale wykonaj nim najpierw kilka otworów w drewnianej desce. W ten sposób nieznacznie zmniejszysz kąt natarcia wiertła, dzięki czemu wiercenie w elemencie poliwęglanowym będzie bezpieczniejsze i bardziej przewidywalne.

Jak zamówić płyty poliwęglanowe?

Zamierzasz samodzielnie pracować z poliwęglanem, znanym również pod nazwą Lexaan lub Lexan? W naszym sklepie internetowym oferujemy szeroki wybór wielu rodzajów płyt poliwęglanowych o różnej grubości.