Obróbka

Grawerowanie plexi

Plexi z łatwością poddaje się grawerowaniu. Obok wytrawiania i drukowania jest to najczęściej stosowana technika obróbki powierzchni plexi. Grawerowanie plexi daje znakomity, niemal trójwymiarowy efekt w przypadku płyt plexi o nieco większej grubości (od 4 mm). Instalując specjalne oświetlenie płyty, uzyskać można wyjątkowo magiczny rezultat. W przypadku grawerowania w plexi zdecydowanie sprawdza się zasada: “trening czyni mistrza”, dlatego zapoznaj się z istotnymi wskazówkami i poradami zamieszczonymi na naszym blogu.

Grawerowanie plexi za pomocą narzędzia Dremel

Najlepszym narzędziem do grawerowania w plexi jest grawerka Dremel. Opcjonalnie można użyć sprzętu o podobnej specyfikacji. Wyróżnia się 2 rodzaje głowic do grawerowania: metalowe (HSS) i ceramiczne. Mamy doświadczenie z obydwoma rodzajami głowic. Metalowe głowice grawerskie mają zwykle mniejszą średnicę i najlepiej sprawdzają się przy rysowaniu i dodawaniu szczegółów w danym rycie. Ceramiczne głowice grawerskie mają natomiast większą powierzchnię styku i są używane do “kolorowania” powierzchni. Sprawdź, którą głowicą graweruje Ci się wygodniej – każdy bowiem ma swoje własne preferencje.

Grawerowanie plexi za pomocą narzędzia Dremel

Chłodzenie wodą podczas grawerowania plexi

Najważniejszym elementem przy grawerowaniu jest wybór prędkości obrotowej narzędzia, z którym pracujesz. W miarę możliwości staraj się pracować z najniższą możliwą prędkością obrotową. Powód jest prosty: plexi jest tworzywem termoplastycznym, więc może stopić się, jeśli temperatura (tarcia) będzie zbyt wysoka. Jest to “niebezpieczeństwo”, z którym możesz mieć do czynienia właśnie podczas grawerowania; plexi ulega stopieniu, a głowica wypełnia się gorącym materiałem. Optymalna prędkość dla głowicy grawerującej wynosi od 1000 do 2500 obrotów na minutę.

Aby zapewnić wystarczające chłodzenie i rozpraszanie ciepła powstającego w procesie grawerowania, zaleca się zadbać o to, aby podczas całego procesu płyta była mokra. W tym celu można użyć spryskiwacza do roślin z wodą z kranu i odrobiną płynu do mycia naczyń. Upewnij się również, że nie naciskasz zbyt mocno na głowicę, gdyż może powodować to kumulację zbyt dużej ilości ciepła, powodując tym samym topienie się materiału, co w konsekwencji może również prowadzić do wypełniania się głowicy gorącym materiałem. W takim przypadku należy zanurzyć głowicę w kubku z zimną wodą. Plexi wróci do stanu stałego, dzięki czemu dość łatwo będzie można usunąć palcami niepotrzebne fragmenty. Należy rzecz jasna pamiętać o tym, by odłączyć grawerkę od źródła zasilania, wyciągając wtyczkę z kontaktu!

Przenoszenie wzoru na plexi

Istnieją różne sposoby przenoszenia wybranego wzoru na plexi. Na płycie plexi możesz zarówno swobodnie rysować, jak również możesz nanieść na nią swój wzór odrysowując go, a także możesz pracować z szablonem. Z tą ostatnią metodą mamy doskonałe doświadczenia, dlatego przedstawiamy kilka wskazówek. Sposób tworzenia wzoru nie ma w tym miejscu znaczenia; możesz poszukać zdjęcia w intrenecie lub naszkicować coś samodzielnie. Po wydrukowaniu wzoru wytnij kształt z wydruku i umieść go na lub pod plexi. Za pomocą taśmy klejącej przymocuj wzór wzdłuż jego krawędzi do powierzchni płyty.

Teraz możesz przenieść kontur na plexi. Sięgnij po sprzęt do grawerowania i zamontuj głowicę grawerującą HSS. Grawerować możesz bezpośrednio przez papier. W pewnym momencie papier rozedrze się w pobliżu miejsca grawerowania – usuń wtedy nadmiar papieru, aby nie przeszkadzał Ci w pracy. Z tego właśnie powodu należy grawerować zawsze w kierunku krawędzi płyty (od wewnątrz na zewnątrz) – w przeciwnym razie będziesz musiał(-a) za każdym razem mocować szablon od nowa. Po przeniesieniu konturu można rozpocząć wypełnianie wzoru. Od tego momentu należy rozpocząć chłodzenie wodą. Wypełnianie odbywa się za pomocą szerszej, ceramicznej głowicy grawerującej. Pozwala to również na dodanie wzorowi głębi, przy czym raz jeszcze należy pamiętać o tym, że to trening czyni mistrza.