Plan działania

Jak samodzielnie wykonać witrynę z plexi

Czy warto kupować witrynę, skoro można ją wykonać samemu? W rzeczywistości samodzielne wykonanie witryny wcale nie jest trudne, zwłaszcza gdy materiałem podstawowym jest plexi. Witryna z plexi ma wiele zalet; materiał ten nie jest drogi a świadomość tego, że wykonało się coś własnoręcznie na podstawie własnego projektu, jest bardzo pozytywnym aspektem.W tym blogu wyjaśnimy, jak się do tego zabrać – wprowadzając nasze wskazówki w życie nie sposób nie uzyskać zadowalających rezultatów.

Potrzebne materiały:

Witryna z plexi: zalety

Witryna to świetny sposób na wyeksponowanie Twoich ukochanych przedmiotów kolekcjonerskich. Oczywiście chcesz, aby witryna była tłem dla Twojej kolekcji i nie odciągała zbytnio od niej uwagi. Plexi to idealny materiał do wykonania witryny z kilku powodów: po pierwsze, płyty plexi są dostępne w różnych kolorach i grubościach, co pozwala na dobranie koloru materiału w taki sposób, aby współgrał on z kolorami przedmiotów, które chcesz w niej umieścić. Po drugie, plexi łatwo poddaje się obróbce – można ją ciąć, frezować, giąć i polerować. Na naszych blogach dla majsterkowiczów znajdziesz wiele pomocnych wskazówek. Wcale nie musisz być złotą rączką, aby poradzić sobie z plexi. Po trzecie, plexi można łatwo sklejać, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania połączeń śrubowych lub użycia ramy. Ten ostatni aspekt sprawia, że obecnie prawie wszystkie witryny są wykonywane z plexi. Zapoznaj się z naszym asortymentem płyt plexi, aby zaczerpnąć inspiracji co do różnorodności projektów, w których materiał ten może być wykorzystany. Wybierz plexi wylewaną – ten rodzaj plexi jest wytrzymalszy i łatwiej poddaje się obróbce niż plexi ekstrudowana (wytłaczana). Plexi wylewana zawsze się sprawdza.

1Stwórz swój projekt

Czy masz już pomysł? Świetnie, urzeczywistnij go! Zanim jednak zaczniesz, zapoznaj się z naszymi wskazówkami. 

Wskazówka nr 1: Nie zapomnij wziąć pod uwagę maksymalnego obciążenia półek.

Zamierzasz eksponować lekkie przedmioty (np. modele samochodów), czy cięższe (np. ceramika, figurki)? Wystarczająca grubość płyty do wykonania półki, na której będą eksponowane lżejsze przedmioty, wynosi 3 milimetry. Jeśli zamierzasz umieścić w witrynie cięższe przedmioty, wybierz płytę o grubości 5 lub 6 milimetrów. Zalecamy także, aby w przypadku szerszej witryny (szerszej niż 50 centymetrów) pod półkami w połowie ich długości umieścić podpórki. Zapobiegnie to wygięciu się półki. Jeśli witryna ma 30 centymetrów głębokości, to podpórka środkowa o głębokości 10 centymetrów (1/3 długości) rozwiąże sprawę.  

Wskazówka nr 2: Weź pod uwagę rodzaj docelowego umiejscowienia witryny; czy będzie to witryna wisząca, czy też stojąca. Część witryny dźwigająca jej konstrukcję (tylna ściana lub boczne ściany) musi być w stanie wytrzymać obciążenie ciągłe, spowodowane ciężarem nie tylko samej witryny, ale również jej zawartości, czyli przedmiotów eksponowanych na jej półkach. Dlatego ta część powinna być wykonana z nieco grubszej płyty plexi; optymalna grubość to 6 milimetrów.

Wskazówka nr 3: Jeżeli witryna zostanie ustawiona na podłodze pokrytej wykładziną dywanową, to wtedy ważnym elementem zapobiegającym jej przechylaniu się będzie obecność spodu (dolnej płyty). Dzięki obecności spodu witryna będzie stać stabilnie i nie będzie grząźć w dywanie. Będzie to mniej istotne, gdy witryna zostanie ustawiona na twardym podłożu (parkiet, laminat, beton). Wtedy możesz postawić taką witrynę  bezpośrednio na dolnych krawędziach jej ścianek.

2Przygotowania – pracuj starannie i zadbaj o zachowanie prostopadłości ścian i krawędzi

Gdy witryna jest już zaprojektowana, możesz przystąpić do zamawiania potrzebnych materiałów w naszym sklepie internetowym. Wszystkie płyty przycinamy darmowo na wymiar oraz gwarantujemy, że ich wszystkie krawędzie przyciętych elementów składowych witryny będą względem siebie idealnie prostopadłe. Teraz możesz już rozpocząć przygotowania, ponieważ optymalne przygotowanie się do wykonania projektu zapewni precyzję jego wykonania i osiągnięcie zadowalającego efektu końcowego, jakim będzie estetycznie prezentująca się witryna. Ważne jest, aby wszystkie połączenia były idealnie prostopadłe, dlatego musisz zadbać o blat roboczy (stół warsztatowy lub duży stół do jadalni) o idealnie równej powierzchni. Ponadto niezbędne są: kątownik, poziomica i miarka. Potrzebna będzie też taśma malarska i klej akrylowy Acrifix. Aby uchronić plexi przed rysami, pozostaw na niej folię ochronną.

pracuj starannie i zadbaj o zachowanie prostopadłości ścian i krawędzi

3Montaż tylnej i bocznej ścianki

Pierwszym krokiem jest połączenie tylnej ścianki z jedną z bocznych ścianek. Ważne jest, aby kąt pomiędzy ścianką tylną i ścianką boczną był idealnym kątem prostym. Usuń folię ochronną z powierzchni płyt wyłącznie po tej stronie, która będzie klejona. Nie usuwaj jeszcze pozostałej folii. Następnie przeszlifuj jedną z dłuższych krawędzi tylnej ścianki papierem ściernym o granulacji 400, co przyczyni się do zwiększenia przyczepności kleju akrylowego. Następnie przygotuj kątownik i kilka kawałków taśmy malarskiej. Teraz załóż rękawice gumowe, ponieważ klej akrylowy może spowodować podrażnienie skóry. Nanieś klej akrylowy na powierzchnię jednej z dwóch dłuższych krawędzi tylnej ścianki. Zachowaj przy tym ostrożność, ponieważ klej akrylowy ma bardzo rzadką konsystencję i łatwo się rozlewa. Następnie połóż tylną ściankę na stole roboczym a boczną ściankę umieść prostopadle do tylnej ścianki tak, aby przylegała ona do pokrytej warstwą kleju krawędzi tylnej ścianki na całej jej długości. Za pomocą kątownika upewnij się, że pomiędzy tylną i boczną ścianką jest idealny kąt prosty. Następnie ustabilizuj boczną ściankę w tej pozycji, używając do tego celu taśmy malarskiej. Sprawdzaj wielokrotnie, czy kąt pomiędzy tylną i boczną ścianką jest nadal kątem prostym. Pozwól klejowi utwardzić się przez 20 minut. W zasadzie klej akrylowy to rozpuszczalnik, który spaja ze sobą klejone elementy, więc klejenie plexi to proces chemicznego spawania.

4Umieść półki

Gdy połączenie klejowe między boczną a tylną ścianką utwardzi się, możesz przystąpić do umieszczania półek. Za pomocą miękkiego ołówka (HB) zaznacz pozycję półek na bocznej i tylnej ścianie. Następnie zeszlifuj wszystkie te powierzchnie krawędzi półek, na które na tym etapie zostanie nałożona warstwa kleju: krawędź tylna i krawędź boczna półki. Teraz możesz już zacząć kolejno umieszczać półki w witrynie: nałóż klej na powierzchnię odpowiednich krawędzi każdej półki i umieść ją w witrynie. Za pomocą kątownika i poziomicy skoryguj położenie półki tak, aby była ona prostopadła zarówno do tylnej jak i bocznej ścianki – użyj taśmy malarskiej w celu ustabilizowania półki we właściwej pozycji podczas procesu schnięcia kleju. W ten sam sposób umieść pozostałe półki i, jeśli to konieczne, również podpórki (centralnie umieszczone pod półkami). Upewnij się, że półki nie wystają po stronie, do której wkrótce będzie przylegać druga ścianka witryny!

5Przyklej drugą boczną ściankę

Po przyklejeniu półek możesz przystąpić do przyklejenia drugiej bocznej ścianki. Przeszlifuj najpierw wszystkie krawędzie; dłuższą krawędź tylnej ścianki i krawędzie boczne półek. Następnie nałóż cienką warstwę kleju na wyszlifowane krawędzie i usuń folię z wewnętrznej powierzchni drugiej bocznej ścianki. Teraz umieść drugą boczną ściankę w położeniu prostopadłym do całości. Jeśli wszystkie elementy są względem siebie idealnie prostopadłe i dobrze wypoziomowane, to ściana boczna „sama” ustawi się we właściwej pozycji. Użyj (również tutaj) taśmy malarskiej w celu ustabilizowania ścianki bocznej we właściwej pozycji na czas schnięcia kleju. Po upływie 20 minut ostatnie połączenia klejowe utwardzą się i witryna będzie gotowa. Jeśli chcesz, możesz jeszcze dodać górną część (płyta górna) lub spód (płyta dolna) do witryny, ale to już zależy od Twoich osobistych preferencji.

Gablota z pleksiglasu po stronie producenta

6Wykończenie witryny z plexi

Ostatnim krokiem będzie usunięcie folii ochronnej z półek i ścianek bocznych. Jeśli na powierzchni materiału przypadkowo powstały drobne rysy, możesz je teraz usunąć poprzez staranne wypolerowanie powierzchni. Oczywiste jest, że chcesz jak najdłużej cieszyć się pięknem swojej witryny, dlatego warto zabezpieczyć jej wszystkie powierzchnie warstwą ochronną. Do tego celu możesz użyć antystatycznego środka czyszczącego Burnus. Produkt ten nie pozostawia smug na powierzchni plexi, jednocześnie zabezpieczając ją przed osadzaniem się kurzu. Teraz pozostaje Ci jeszcze umieszczenie Twojej kolekcji na półkach witryny!

Przegląd produkcji gablot z pleksiglasu