Gięcie plexi: jak się do tego zabrać?

Gięcie plexi oferuje ogrom możliwości – materiał ten mięknie po podgrzaniu, jednocześnie nie doprowadzając do jego odbarwienia. Pozwala to na tworzenie wspaniałych projektów, takich jak np.: przezroczysty stolik nocny lub kolorowa szafka z plexi i podstawka do tabletu czy do laptopa. Na naszym blogu znajdziesz najważniejsze wskazówki i porady dotyczące gięcia plexi.

Narzędzia potrzebne do gięcia plexi

 • Dmuchawa lub palnik gazowy do farb z regulacją płomienia
 • Piekarnik z termoobiegiem
 • Giętarka z żarnikiem
 • Zaciski do klejenia, listwy
 • Płyta żaroodporna do podgrzewania w piekarniku

Gięcie plexi – podstawowe zasady

Do gięcia nadaje się zarówno plexi wylewana, jak i ekstrudowana (tańsza alternatywa). Przy odpowiednim doświadczeniu i przygotowaniu, nie tylko profesjonaliści, ale także domowi majsterkowicze, mogą podjąć się gięcia plexi np. przy wykorzystaniu palnika malarskiego, Giętarka z żarnikiem czy piekarnika z termoobiegiem. Przed rozpoczęciem gięcia plexi musisz pamiętać o usunięciu folii ochronnej z obu stron, aby nie stopiła się ona na powierzchni plexi. Ponadto ważne jest, aby uważnie obserwować plexi podczas podgrzewania, by nie doprowadzić do przegrzania.

Gięcie plexi przy użyciu ciepła

Profesjonaliści często gną plexi przy użyciu żarnika lub matrycy do gięcia z drutem oporowym. Płytę plexi umieszcza się nad długim, cienkim żarnikiem tak, aby linia gięcia znajdowała się bezpośrednio nad nim. Gdy materiał osiągnie temperaturę 160 stopni Celsjusza, staje się miękki i daje się łatwo zginać. Oczywiście trzeba zachować przy tym szczególną ostrożność. Delikatnie i w wolnym tepie wyginaj plexi, aby uniknąć rozerwania materiału na zewnętrznej stronie zagięcia. Po wykonaniu gięcia przez chwilę podgrzewaj plexi po zewnętrznej stronie w celu całkowitego stopienia się ewentualnych pęknięć. Następnie ustabilizuj materiał w pożądanym kształcie (lub pozycji) do czasu jego ostygnięcia. Po ostygnięciu materiał utrzyma swoją nową formę i na pewno nie powróci do pierwotnego kształtu.

gięcie plexi
plexi gięcie

Gięcie plexi za pomocą dmuchawy/palnika gazowego z regulacja temperatury

Jeśli nie masz żarnika lub giętarki z drutem oporowym, możesz z powodzeniem wykorzystać dmuchawę (palnik gazowy z regulacją płomienia lub piekarnik z termoobiegiem. W obu przypadkach weź pod uwagę to, że zmięknie większy obszar powierzchni płyty.

Przydatne wskazówki podczas gięcia za pomocą palnika do farb:

 • Usuń folię ochronną z obu stron plexi i podgrzej ją
 • Jeśli zamierzasz giąć plexi za pomocą dmuchawy, zalecamy trzymanie wylotu ciepłego powietrza w odległości co najmniej 5 centymetrów od płyty.
 • Delikatnie przesuwaj urządzenie wzdłuż linii gięcia i upewnij się, że cała linia gięcia jest równomiernie podgrzewana.
 • Od czasu do czasu lekko pociągnij za jeden koniec płyty, aby sprawdzić podatność materiału na zginanie. Gdy zamierzasz giąć plexi, połóż listwę wzdłuż linii gięcia, aby uzyskać równe zagięcie.

Wskazówka: Umieść drewniane listwy po obydwu stronach linii zagięcia, aby umożliwić precyzyjne nagrzewanie plexi i uzyskać możliwie jak najbardziej precyzyjną linię zagięcia.

Gięcie plexi za pomocą palnika
gięcie plexi po łuku

Gięcie plexi za pomocą piekarnika z termoobiegiem

Zależnie od tego, czego potrzebujesz, piekarnik z termoobiegiem pozwala Ci zarówno na zmiękczenie materiału, jak i gięcie plexi na gorąco. Pokazujemy to na przykładzie “DIY wykonanie miski z plexi”. Wykorzystując piekarnik z termoobiegiem możesz bez trudu samodzielnie wykonać z plexi również pierścienie na serwetki.

Przydatne wskazówki, jeśli zamierzasz giąć plexi z wykorzystaniem piekarnika z termoobiegiem:

 • Nigdy nie umieszczaj płyt plexi na ruszcie. Zamiast tego umieść ją na płaskiej, żaroodpornej płycie.
 • Umieść płytę w piekarniku już podczas wstępnego nagrzewania i pozwól jej stopniowo się nagrzewać.
 • Po osiągnięciu ustawionej temperatury (160 stopni Celsjusza) pozostaw płytę jeszcze na 4-5 minut w piekarniku; cieńsze płyty (do 5 milimetrów) są szybciej gotowe do zginania.
 • Chcesz wykonać precyzyjne zagięcie? Pozostaw płytę plexi na płycie żaroodpornej i wygnij ją wzdłuż drewnianej listwy.
 • Ustabilizuj plexi w żądanym kształcie do czasu, aż ostygnie. Teraz pozostanie ona w pożądanej formie nie powracając już do swojego pierwotnego kształtu.
giąć plexi z wykorzystaniem piekarnika z termoobiegiem
giąć plexi z wykorzystaniem z termoobiegiem
giąć plexi z wykorzystaniem z termoobiegiem

Inspiracje do gięcia plexi

Gdy już opanujesz umiejętność gięcia plexi, możesz tworzyć wspaniałe kształty i formy. Co powiesz na ten przezroczysty stolik nocny? A może podkładka pod tablet? Różnorodność mebli, które można wykonać za pomocą gięcia plexi, jest ogromna.

Efekt końcowy powłoki z pleksiglasu

obrączka na serwetkę zakrzywiona pleksi efekt końcowy

Zakup giętkiego plastiku

Jeżeli chcesz samodzielnie wykonać przedmiot używając do tego techniki gięcia plastiku, zamów plexi w naszym sklepie internetowym, a my przytniemy dla Ciebie płytę do dowolnego wymiaru i kształtu. Do wyboru jest wiele rodzajów plexi; przezroczysta plexi, fluorescencyjna i barwiona. Dbamy o to, abyś otrzymał(-a) swoje zamówienie tak szybko, jak to możliwe. Czy masz pytania lub sugestie dotyczące gięcia plexi? Skontaktuj się z nami już teraz!

Rekomendowane produkty