Balkon przy domu to wygoda, ale jego funkcjonalność zależy od położenia i warunków atmosferycznych. Zabudowa balkonowa z plexi może jednak znacząco zwiększyć użyteczność balkonu i poprawić komfort mieszkania. Niezależnie od tego, czy Twój balkon jest za zimny, za ciepły czy za jasny, z zabudową z płyt plexi stanie się on przyjemnym miejscem do wypoczynku. W tym artykule podajemy wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego oszklenia oraz porady dotyczące montażu zabudowy na balkonie.
Jak już wspomniano, użyteczność balkonu mogą ograniczać warunki atmosferyczne. Brak osłony może sprawić, że balkon będzie zbyt zimny wiosną, za gorący latem i za wietrzny jesienią. Zastosowanie na balkonie zabudowy z plexi sprawi, że przebywanie na nim stanie się o wiele przyjemniejsze, a dzięki możliwości wyboru odpowiedniego rodzaju płyty, będzie można łatwo uzyskać pożądany efekt. W tym miejscu z przyjemnością zaprezentujemy Ci rodzaje płyt plexi i efektu, który dzięki nim osiągniesz. Przy wyborze zabudowy balkonowej z plexi warto pamiętać, że do samodzielnej obróbki najlepiej nadaje się plexi wylewana. Jest ona znacznie łatwiejsza w obrabianiu niż plexi ekstrudowana.
To najlepszy wybór, jeśli chcesz cieszyć się widokiem i jednocześnie ochronić się przed wiatrem. Przezroczysta plexi jest również odporna na promieniowanie UV. Ten materiał, podobnie jak wszystkie inne rodzaje plexi, można łatwo utrzymać w dobrym stanie, stosując łagodne środki czystości. Aby ułatwić czyszczenie i zachować trwałość, warto używać antystatycznego środka czyszczącego.
Stuprocentowa prywatność. Matową plexi możesz połączyć z przeźroczystą plexi, dzięki czemu zachowasz widok, a nie będziesz widoczny dla sąsiadów. Plexi matowa przeźroczysta jest eleganckim rozwiązaniem dla balkonów z balustradami słupkowymi. Zachowujesz dopływ światła do mieszkania, a jednocześnie siedzisz komfortowo na balkonie, nie będąc widocznym dla przechodniów idących chodnikiem.
Plexi jest dostępna w różnych odcieniach, w różnych kolorach. Oferujemy plexi przyciemnianą w kolorze szarym i brązowym. Przyciemniana plexi jest silnie przeciwsłoneczna. Nadaje się na balkony, na których w miesiącach letnich słońce świeci szczególnie intensywnie.
Jeśli chcesz zachować kolorystykę elewacji Twojego domu lub mieszkania, możesz zabudowę balkonu (lub jej część) wykonać z kolorowej plexi. Dostarczamy plexi w pięciu kolorach: zielonym, niebieskim, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Dostępne są również różne kolory w wersji opalowej. Ilość przepuszczanego światła różni się w zależności od koloru i typu. Możesz łączyć ze sobą przyciemniane i opalowe kolorowe płyty, a także samemu decydować, jak wysoka ma być ich przejrzystość.
W naszym sklepie internetowym możesz zamówić płyty plexi na wymiar. Jeśli zamierzasz przyciąć płyty, przeczytaj artykuł „Cięcie płyt plexi”. Najlepszą metodą montażu jest ta z profilami do szkła. W sklepie z materiałami budowlanymi dostępna jest szeroka gama profili w kształcie litery U i H. Wybierając, musisz uwzględnić miejsce, w jakim chcesz umieścić zabudowę: na krawędzi balkonu (jeśli chcesz utworzyć okna balkonowe) lub na balustradzie (jeśli chcesz stworzyć osłonę przed wiatrem). Jeśli montujesz oszklenie na płaskiej (poziomej) krawędzi, wystarczy profil U, który będzie leżał płasko na krawędzi balkonu. Przykręcając profil, upewnij się, że łebki śrub nie wystają poza powierzchnię profilu. Wystające łebki śrub mogą spowodować pęknięcia i złamania na krawędzi płyty. Najważniejszą radą tutaj jest wybranie profilu z grubą dolną krawędzią. Jeśli chcesz zamontować profil na płaszczyźnie pionowej (przy balustradzie słupkowej), profil powinien być wyposażony w listwę. W tej listwie wiercisz otwory, przez które wkręcisz śruby mocujące. Ważne jest, aby profile były wyposażone w materiał tłumiący, taki jak filc lub taśma piankowa. Zapobiegnie to słyszalnemu drżeniu płyt plexi podczas wietrznej pogody.
Profil w kształcie litery H stosuje się jako pionowy łącznik między płytami plexi o wysokości ponad 80 centymetrów. Profile te są lepsze od spoiny wypełnionej kitem, ponieważ lepiej znoszą ruchy konstrukcji.
Podczas montażu na krawędzi balkonu ważne jest, aby płyta plexi miała maksymalne podparcie. Na bocznych ścianach balkonu należy zamontować co najmniej trzy profile: w górnej i dolnej części ściany oraz przy samej ścianie. Zamontuj najpierw profile, a następnie wsuń między nie płytę. Przydatnym narzędziem jest tutaj przyssawka do szyb. Następnie możesz zamontować kolejną płytę, zawsze używając profilu łączącego, aby ograniczyć ruchy między obiema płytami.
W przypadku montażu przy balustradzie balkonowej, umieść najpierw dolny profil nośny. Upewnij się, że profil jest wypoziomowany i umieszczony pod kątem prostym. Jeśli profil przechyli się nieznacznie do przodu lub do tyłu, może dojść do powstania naprężenia w płycie, w wyniku którego mogą powstać włoskowate pęknięcia płyty. Dlatego płyta musi stać pionowo. Następnie umieść płytę plexi, a na niej profil górny. Następnie zaznacz otwory i wywierć je. Najsolidniejszą metodą montażu jest przykręcenie profili do balustrady. W tym celu należy najpierw nagwintować balustradę. W przypadku balkonowych balustrad z lekkiego metalu (aluminium) możesz w razie potrzeby użyć wkrętów samogwintujących.