Malowanie poliwęglanu: 7 wskazówek

Czy można malować poliwęglan i jak się do tego zabrać? Modelarze i hobbyści robią to regularnie: malują przezroczysty poliwęglan. Pomyśl na przykład o miniaturowym samochodzie z poliwęglanu, któremu chcesz nadać aerograf lub inne miniaturowe przedmioty. Niektórzy artyści używają również poliwęglanu lub pleksiglasu jako płótna. Na tym blogu przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących malowania poliwęglanu.

Podstawy malowania arkuszy poliwęglanu

Nawet jeśli nie jesteś modelarzem lub hobbystą, możesz chcieć pomalować poliwęglan. Powody malowania plastiku obejmują chęć odświeżenia odbarwionego plastiku, zastąpienia oryginalnego koloru lub zakamuflowania naprawionych obszarów. Tak czy inaczej, ważne jest, aby przed rozpoczęciem malowania poliwęglanu odpowiednio się z nim zapoznać. Ponadto nasza rada brzmi: zawsze najpierw wypróbuj mały obszar, zanim przystąpisz do rygorystycznego malowania.

kroki

 1. Unikaj rozpuszczalników

  Rozpuszczalniki są prawdziwym “no-go” podczas malowania poliwęglanu. Czy i tak używasz farby na bazie rozpuszczalnika? Wtedy możesz spodziewać się, że arkusz zmięknie i zniekształci się. Nie do końca tego chcesz.

  Malowanie poliwęglanu- 7 wskazówek

 2. Odtłuść poliwęglan

  Podobnie jak w przypadku większości innych rodzajów tworzyw sztucznych, powierzchnia poliwęglanu jest tak gładka, że trudno jest do niej przylgnąć farbie. Dlatego ważne jest, aby najpierw odtłuścić arkusz poliwęglanu, czyszcząc go letnią wodą z mydłem i antystatycznym środkiem czyszczącym Burnus.

 3. Szlifowanie poliwęglanu

  Konieczność przeszlifowania poliwęglanu przed malowaniem zależy od tego, co dokładnie zamierzasz z nim zrobić. Na przykład, czy zamierzasz użyć arkusza jako płótna i namalować na nim obraz? W takim przypadku wystarczy odtłuścić arkusz zgodnie z opisem w punkcie #2. Upewnij się, że nie pozostały żadne zabrudzenia, ponieważ mogą one spowodować zarysowania podczas suszenia płyty. Dobrze jest umieścić płytę, jeśli nie jest zbyt duża, w piekarniku w temperaturze 40° Celsjusza na 10 minut. Spowoduje to usunięcie całej wilgoci, a ciepło pomoże w przyleganiu podkładu i farby.

  Wskazówka: Chcesz nadać całej powierzchni jednolity kolor? W takim razie najpierw zszorstkuj deskę papierem o ziarnistości 200 lub wełną ścierną, a następnie ponownie ją odtłuść.

 4. Użyj odpowiedniego podkładu

  Użycie odpowiedniego podkładu jest kluczowe, jeśli chcesz, aby farba dobrze przylegała do poliwęglanu. Upewnij się, że używasz podkładu, który jest odpowiedni dla poliwęglanu i nadaje się do malowania, na przykład Sikkens Redox BL multiprimer. Podkład zapewnia dobrą przyczepność do powierzchni arkusza i tworzy dobrą bazę wiążącą dla farby. Przed użyciem należy zawsze uważnie przeczytać instrukcję.

  Malowanie poliwęglanu- 7 wskazówek

 5. Lekko przeszlifuj deski ponownie

  Ponowne szlifowanie jest konieczne tylko wtedy, gdy chcesz nadać całej powierzchni arkusza jednolity kolor, taki jak arkusz poliwęglanu, miniaturowy samochód lub inne modele wykonane z poliwęglanu.

 6. Użyj farby akrylowej

  Jeśli chcesz zakleić część płyty, ważne jest, aby użyć dobrej jakości taśmy malarskiej. Pozwoli to stworzyć szczelną linię maskującą i nie pozostawi żadnych śladów kleju na płytce. Istnieje kilka rodzajów farb, które są szczególnie odpowiednie do poliwęglanu. W przypadku małych powierzchni bardzo popularna jest farba Tamiya do poliwęglanu. Te aerozole są specjalnie zaprojektowane do przezroczystych, elastycznych karoserii z poliwęglanu, takich jak używane w samochodach RC. W przypadku większych powierzchni, farbę akrylową najlepiej nakładać wałkiem.

  Wskazówka: Zamierzasz malować natryskowo? W takim razie trzymaj się zalecanej odległości natrysku, upewnij się, że temperatura otoczenia jest odpowiednia i rozpylaj w kilku warstwach.

  Malowanie poliwęglanu- 7 wskazówek

 7. Pozostaw farbę do wyschnięcia

  Po natrysku lub malowaniu należy poczekać, aż powierzchnia poliwęglanu będzie sucha jak pył. Następnie – jeśli użyłeś taśmy malarskiej – możesz ją usunąć. Ponieważ farba nie została jeszcze utwardzona, będzie się uginać wzdłuż krawędzi i nie będzie można jej ciągnąć. Następnie pozwól farbie dokładnie wyschnąć i utwardzić się. Przestrzegaj czasu schnięcia podanego na opakowaniu farby. W przypadku farb w sprayu najlepiej jest wykończyć warstwę farby bezbarwnym lakierem na bazie poliuretanu. Chroni to warstwę farby i zapewnia ładniejszy efekt końcowy.

Poliwęglan na miarę

W naszym sklepie internetowym sprzedajemy przezroczysty poliwęglan w różnych grubościach płyt. Przycinamy arkusze na wymiar w dowolnym kształcie o minimalnej długości i szerokości 10 x 10 cm. Zamówienie otrzymasz tak szybko, jak to możliwe. Masz pytania dotyczące malowania płyt poliwęglanowych lub innego zlecenia? Skontaktuj się z nami.