Klejenie płyt poliwęglanowych

Czy masz zamiar skleić ze sobą płyty poliwęglanowe? Jest kilka rzeczy, które powinieneś przygotować jeszcze przed rozpoczęciem samego klejenia. Zwykły klej w tym przypadku nie zda egzaminu. Zapoznaj się z instrukcją zamieszczoną poniżej, a klejenie płyt poliwęglanowych będzie dla Ciebie proste jak bułka z masłem!

Potrzebne materiały:

Jaki klej wybrać do klejenia płyt poliwęglanowych?

Płyty poliwęglanowe można kleić w ten sam sposób, jak płyty z plexi (również można stosować ten sam klej – Acrifix 192). Tym, co wyróżnia klej Acrifix jest fakt, iż zmiękcza on powierzchnie łączonych materiałów i powoduje nadtopienie powierzchni stykowych. Przebieg procesu łączenia przypomina zatem spawanie, zachowując przy tym łatwość procesu klejenia. W odróżnieniu od zwykłego kleju, Acrifix ma wodnistą konsystencję, w związku z tym nie wypełnia on nierówności. Proces nakładania kleju odbywa się przy pomocy cienkiej igły. Klej należy nanieść na powierzchnie styku.

1Krok 1: Oszlifuj powierzchnię płyty poliwęglanowej

Przed przystąpieniem do procesu klejenia, oszlifuj krawędzie płyty poliwęglanowej do osiągnięcia maksymalnej gładkości. Jako pierwszego, użyj papieru ściernego o grubej ziarnistości, a następnie o drobnej ziarnistości. Wymagające oszlifowania krawędzie płyty nie mogą być zaokrąglone, dlatego do tej czynności najlepiej użyj bloku szlifierskiego.

2Krok 2: Oczyść powierzchnie środkiem antystatycznym

Po przeszlifowaniu oczyść powierzchnię płyt poliwęglanowych czyszczącym środkiem antystatycznym, a następnie wytrzyj je do sucha antystatyczną ściereczką.

Oczyść powierzchnie środkiem antystatycznym

3Krok 3: Usuń folię

Powierzchnie dobrze wytarte? Świetnie! W takim razie możesz przystąpić do kolejnego kroku, w którym będziesz musiał(-a) zdjąć folię z tych powierzchni, które masz zamiar skleić.

WAŻNE: pozostaw folię na powierzchniach, których (jeszcze) nie zamierzasz kleić – unikniesz w ten sposób zarysowań.

4Krok 4: Nanieś klej do poliwęglanu

Załóż rękawiczki oraz okulary ochronne. W ten sposób ochronisz skórę oraz oczy przed działaniem kleju. Następnie weź klej Acrifix i precyzyjnie go nałóż na krawędzie/powierzchnie, które będziesz kleić.

WAŻNE: jeżeli klej dostanie się w inne miejsca niż te, które masz zamiar kleić, to pod żadnym pozorem go nie wycieraj. Pozwól mu odparować, w przeciwnym wypadku powstaną plamy.

Nanieś klej do poliwęglanu
Nanieś klej do poliwęglanu

5Krok 5: Przytrzymaj sklejone części

Podeprzyj/przytrzymaj obie sklejane części w stabilny sposób przez co najmniej 15 minut – jest to czas, w trakcie którego następuje całkowite rozpuszczenie kleju Acrifix. Do tej czynności możesz użyć dwóch drewnianych bloków szlifierskich.
Po upływie 24 do 48 godzin połączenie klejowe osiąga swoją pełną wytrzymałość.

Przytrzymaj sklejone części

Przytrzymaj sklejone części

Dodatkowe wskazówki

Chciałbyś wiedzieć więcej na temat obróbki płyt poliwęglanowych?
Zapraszamy do zapoznania się z treściami na naszych pozostałych blogach, gdzie znajdziesz wiele wskazówek i inspiracji.

Zamawianie płyt poliwęglanowych

W naszym sklepie online łatwo zamówisz płyty poliwęglanowe w różnych kolorach i o różnych grubościach. Przycinamy płyty na wymiar i do wybranego kształtu.
Nie wiesz, jakiej grubości płyty potrzebujesz do swojego projektu? Skorzystaj z naszego narzędzia do określenia wymaganej grubości o nazwie kalkulator grubości.