6 ważnych wskazówek dotyczących malowania na plexi

Malowanie (pokrywanie farbą) plexi lub malowanie (artystyczne) na plexi nie jest tak łatwe, jak malowanie drewna czy malowanie na drewnie. Jednak odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania sprawia, że malowanie plexi stanie się znacznie łatwiejsze. Warto też dodać, że malowanie na plexi jest bardzo popularne wśród artystów, którzy używają tego materiału jako zamiennika płótna. Niezależnie od tego, czy chcesz namalować coś na plexi, czy po prostu pomalować plastikowy mebel, wszystko to stanie się znacznie łatwiejsze dzięki naszym 6 wskazówkom, które z pewnością pomogą Ci osiągnąć satysfakcjonujący rezultat.

1Malowanie na plexi wylewanej lub ekstrudowanej

Jeśli zamierzasz malować plexi lub używać jej zamiast płótna malarskiego, a ponadto poddać płytę plexi obróbce takiej jak cięcie piłą czy nawiercanie, lepiej wybrać plexi wylewaną (GS) niż plexi ekstrudowaną (XT). Plexi wylewana znacznie łatwiej poddaje się obróbce. Te dwa rodzaje plexi są produkowane w całkowicie różny sposób. Właściwością plexi ekstrudowanej jest jej większe naprężenie wewnętrzne. Sprawia to, że obróbka tego typu plexi jest znacznie trudniejsza i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pęknięcia płyty.

2Przygotuj plexi we właściwy sposób

Sposób przygotowania plexi zależy od tego, co dokładnie chcesz wykonać i jak intensywnie zamierzasz użytkować swój produkt. Przykładów nie trzeba daleko szukać – namalowanie obrazu na plexi wymaga zupełnie innego podejścia, niż malowanie lub spryskiwanie farbą powierzchni plastikowych mebli.

Jeśli chcesz namalować obraz na plexi, przygotuj powierzchnię w następujący sposób:

  • Odtłuść plexi letnią wodą z mydłem w płynie i z antystatycznym środkiem czyszczącym, używając do tego miękkiej, niestrzępiącej się ściereczki.
  • Płytę spłucz obficie letnią wodą.
  • Sprawdź, czy na powierzchni nie pozostały żadne zabrudzenia – w przeciwnym razie podczas osuszania płyty mogą powstać rysy.
  • Wytrzyj do sucha plexi za pomocą miękkiej ściereczki.

Jeżeli chcesz nadać plexi jednolity kolor, przygotuj powierzchnię w następujący sposób:

  • Dokładnie przetrzyj całą powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości 220 lub wełną ścierną taką jak Scotchbrite.
  • Odtłuść powierzchnię plexi letnią wodą z mydłem w płynie i z antystatycznym środkiem czyszczącym.
  • Sprawdź, czy na powierzchni nie pozostały żadne zabrudzenia – w przeciwnym razie podczas osuszania płyty mogą powstać rysy.
  • Wytrzyj do sucha plexi za pomocą miękkiej ściereczki
  • (Opcjonalnie) Włóż płytę – jeśli nie jest zbyt duża – do piekarnika o temperaturze 40°C na 10 minut. Proces ten sprawi, że z plexi usunięte zostaną resztki wilgoci. Ponadto wyższa temperatura zwiększy przyczepność podkładu i farby.
Jeżeli chcesz nadać plexi jednolity kolor, przygotuj powierzchnię w następujący sposób

3Unikaj stosowania rozpuszczalników podczas malowania plexi

Plexi jest wrażliwa na rozpuszczalniki. Jeśli użyjesz farby na bazie rozpuszczalników, powierzchnia płyty zmięknie i zdeformuje się. Następnie farba może wejść w reakcję z plexi, powodując jej uszkodzenie.

4Użyj odpowiedniej farby do plexi

Jeśli chcesz pomalować plexi na jednolity kolor, osiągając możliwie jak najlepszy efekt, to masz do wyboru 2 rodzaje farb: farbę lateksową na bazie wody lub farbę akrylową. Upewnij się, że używasz podkładu o dobrej jakości, będącego zarówno odpowiednim do impregnacji plastiku. Użycie podkładu zapewnia dobrą przyczepność farby do powierzchni, dzięki czemu farba nie będzie się łuszczyła. Drugi sposób malowania plexi to użycie farby akrylowej; przedstawiliśmy go na poniższych zdjęciach. Zawsze uważnie czytaj instrukcje na opakowaniu lub zapytaj sprzedawcę, czy dany produkt nadaje się do malowania powierzchni tworzyw sztucznych. Farbę możesz nanosić za pomocą pędzla lub wałka, przy czym preferowanym rozwiązaniem jest to drugie. Jeżeli zamierzasz malować metodą natryskową, pamiętaj o zachowaniu optymalnej odległości natrysku i zadbaj o właściwą temperaturę otoczenia. Powierzchnię spryskuj stopniowo, nakładając farbę cienkimi warstwami (3 lub 4 warstwy).

Użyj odpowiedniej farby do plexi
Farby do plexi

Planujesz namalować obraz na plexi? W tym celu najczęściej stosuje się farbę akrylową lub olejną – nie musisz używać podkładu, o ile powierzchnia plexi została wcześniej dokładnie odtłuszczona. Malowanie na gładkim materiale, takim jak plexi, jest trudniejsze niż malowanie na płótnie malarskim; farba bardzo łatwo rozprzestrzenia się po powierzchni, co nie zawsze jest zjawiskiem pożądanym. Użyj miękkich pędzli i szczotek, aby farba nie pozostawiała zbyt wielu smug.

5Używaj dobrej taśmy malarskiej, gdy chcesz zabezpieczyć część powierzchni przed zamalowaniem

Jeżeli część płyty chcesz zostawić niezamalowaną, oklej ją dobrej jakości maskującą taśmą malarską; warto na nią wydać nieco więcej niż masz to w zwyczaju. Dobra taśma malarska zapewnia proste linie separacji koloru, nie pozostawiając jednocześnie uporczywych resztek kleju po jej usunięciu. Usuwanie pozostałości kleju może być czasochłonnym zajęciem, którego lepiej sobie oszczędzić.

6Pozwól farbie wyschnąć i utwardzić się

Po spryskaniu lub pomalowaniu odczekaj, aż powierzchnia będzie całkowicie sucha. Czy okleiłeś(-aś ) jakiś obszar taśmą malarską? Usuń ją, zanim farba całkowicie się utwardzi, ponieważ wtedy taśmę można jeszcze względnie łatwo odkleić, co ma oczywiście pozytywny wpływ na estetykę linii separacji koloru; uzyskasz idealnie prostą linię bez ryzyka, że część farby oderwie się razem z taśmą. Następnie pozwól farbie dokładnie wyschnąć i stwardnieć. Zapewnij farbie odpowiedni czas schnięcia, wskazany przez producenta na opakowaniu produktu.

Jeżeli używasz farby w sprayu, zalecamy wykończenie powierzchni bezbarwnym lakierem na bazie poliuretanu. Chroni on uprzednio naniesioną farbę i gwarantuje wysoką estetykę efektu końcowego.

Zakup plexi do namalowania obrazu

Chcesz malować na plexi? W naszym sklepie znajdziesz następujące rodzaje plexi o różnej grubości: przezroczysta plexi wylewana i kolorowa plexi. Co równie ważne, możemy przyciąć dla Ciebie plexi na wymiar i do dowolnie wybranego przez Ciebie kształtu. Masz pytania dotyczące malowania plexi lub odnośnie naszych produktów? Skontaktuj się z nami już teraz!