Wiercenie HPL: 5 najczęściej zadawanych pytań

Zamierzasz wiercić w HPL, aby wymienić deski czołowe albo zrobić skrzynię na zabawki lub inne przedmioty, która będzie znajdowała się na zewnątrz? W tym blogu odpowiadamy na 5 najczęściej zadawanych pytań dotyczących wiercenia w HPL. Skorzystaj z naszych wskazówek, aby uzyskać najlepszy efekt końcowy!

Wymagania dotyczące wiercenia w płytach HPL

  • Płytka nośna, w którą można wbić wiertło
  • Taśma malarska
  • Wiertarka elektryczna o zmiennej prędkości
  • Wiertarka kolumnowa (opcjonalnie)
  • Wiertła HSS o kącie wierzchołkowym 60-80 stopni
  • Okulary ochronne

1Na co zwrócić uwagę podczas wiercenia płyt HPL?

Najważniejszą zasadą przy wierceniu HPL jest oczywiście stosowanie wysokiej jakości i ostrych wierteł. Dodatkowo zalecamy pozostawienie folii ochronnej zabezpieczającej płyty HPL w trakcie obróbki. Choć zasadniczym zadaniem folii jest ochrona płyty podczas przechowywania i transportu, przyda się również podczas wiercenia. Upewnij się, że nałożono dodatkową warstwę taśmy malarskiej, aby zaznaczyć wywiercone otwory. Ważne jest również, aby odległość między krawędzią płyty, a krawędzią wierconego otworu była co najmniej dwukrotnie większa niż grubość elementu.

Na co zwrócić uwagę podczas wiercenia płyt HPL?

2Jakie narzędzia nadają się do wiercenia w laminatach HPL?

Do wiercenia w HPL potrzebne są narzędzia wykonane z węglików spiekanych, ponieważ wiercenie w HPL przypomina wiercenie w twardym drewnie. Ponadto wiercenie w tym materiale powoduje szybsze zużycie narzędzia. Dlatego możesz skorzystać z wysokiej jakości wierteł do twardego metalu (HSS). Ponadto ważne jest, aby wiertło do HPL było wystarczająco ostre. Upewnij się, że kąt wierzchołkowy wiertła wynosi od 60 do 80 stopni. W ten sposób uzyskasz najlepszy efekt końcowy. Pod płytę HPL należy zawsze podkładać płytkę, w którą wiertło się wwierci – w ten sposób zabezpieczysz płytę HPL przed pęknięciem po spodniej stronie.

3Jak zapobiegać ślizganiu się wiertła podczas wiercenia HPL?

Podczas wiercenia płyt HPL ważne jest, aby odpowiednio podeprzeć płytę. Umieść płytę HPL na płaskiej powierzchni, w którą wiertło będzie mogło się wiercić. Polecaną podstawą jest chociażby drewno. W razie potrzeby płytę możesz dodatkowo podeprzeć za pomocą zacisków lub układając listwy wzdłuż wywierconych otworów.

4Z jaką prędkością najlepiej wiercić w laminatach HPL?

Ponieważ HPL jest bardzo twardy, zalecane jest bardzo ostrożne wiercenie. Niech wiertło powoli przejdzie przez płytę i wwierci się w drewnianą podkładkę. Nie wywieraj zbyt dużego nacisku na wiertło, a następnie powoli wyciągnij wiertło z powrotem. Prędkość należy ustawić zależnie od średnicy wiertła. Mniejsze średnice (około 5 mm) należy wiercić przy 3000 obrotów, natomiast przy średnicy wiertła wynoszącej 8 mm, możesz ustawić prędkość na 2000 obrotów. Od średnicy wiertła 10 mm wiertło może cicho pracować z prędkością około 1500 obr/min.

Z jaką prędkością najlepiej wiercić w laminatach HPL?
Jak zapobiegać ślizganiu się wiertła podczas wiercenia HPL?

5Gdzie mogę kupić wiertło HPL?

W naszym sklepie internetowym możesz kupić wiertła HPL, które zostały opracowane specjalnie do wiercenia płyt z laminatu wysokociśnieniowego (HPL). Używając naszych produktów masz pewność, że uzyskasz najlepszy rezultat i średnicę otworu odpowiednią do mocowania wkrętów.

Chcesz samodzielnie wiercić w płytach HPL?

Masz w planach projekt, który będzie od Ciebie wymagał samodzielnego wiercenia w HPL? Zamów wiertła HPL i wkręty HPL bezpośrednio w naszym sklepie internetowym, a my zadbamy o to, aby zamówienie dotarło do Ciebie tak szybko, jak to tylko możliwe. Możesz również skontaktować się z nami w sprawie wszystkich niestandardowych materiałów z płyt HPL. Masz pytanie dotyczące tego bloga lub jednego z naszych produktów? Już teraz się z nami skontaktuj.