9 często zadawanych pytań na temat klejenia PVC

Płyty PVC łatwo jest sklejać – zarówno ze sobą, jak i z innymi rodzajami tworzyw sztucznych. W tym blogu wyjaśniamy wszystko na temat klejenia płyt ze spienionego PVC i płyt z twardego PVC. Oba te materiały wymagają innego podejścia. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych procesów obróbki płyt PVC, powierzchnia płyty musi być czysta i odtłuszczona.

1Klejenie twardego PVC: jak to się odbywa?

Płyty z twardego PVC można szybko i skutecznie skleić za pomocą specjalnego kleju do PVC. W naszym sklepie internetowym znajdziesz klej PVC Uni 100, który umożliwia szybkie i skuteczne klejenie rur PVC, rur do odprowadzania wody deszczowej, tulei i kształtek. Pod wpływem ekspozycji na światło dzienne i powietrze klej rozpuszcza powierzchnię PVC w miejscu aplikacji, w wyniku czego płyty stapiają się ze sobą. Ta metoda klejenia jest znana również jako spawanie na zimno.

Zanim zaczniesz…
Podczas stosowania kleju do PVC zawsze noś gumowe rękawice ochronne. Ponadto ważne jest, aby używać kleju w pomieszczeniu z odpowiednią wentylacją, ponieważ opary kleju PVC są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Wyczyść klejone powierzchnie za pomocą środka odtłuszczającego i niestrzępiącej się ściereczki. Następnie lekko przeszlifuj klejone powierzchnie papierem ściernym (o ziarnistości 150) lub wełną stalową. Następnie nałóż klej do PVC na obie klejone powierzchnie za pomocą pędzelka, który jest przymocowany do wewnętrznej strony nakrętki, po czym szybko zakręć butelkę. Umieść obie klejone części bezpośrednio jedna na drugiej i przymocuj je do siebie za pomocą taśmy, zacisków klejowych lub szczypiec. Usuń nadmiar kleju, używając do tego papierowego ręcznika. Pozostaw złącze klejowe do wyschnięcia na 10 minut i zadbaj o to, aby nie było ono w tym czasie poddawane żadnym obciążeniom mechanicznym.

2Jaki jest czas schnięcia kleju do PVC?

Czas schnięcia kleju do twardego PVC jest różny. Wynika to z faktu, że czas schnięcia zależy od średnicy łączonych elementów, rodzaju podłoża i ilości nałożonego kleju. Na czas schnięcia mają również wpływ wilgotność i temperatura otoczenia. Przyjmij, że w przypadku elementów o średnicy do 63 mm czas schnięcia wynosi około 4-8 godzin.

3Z czego wykonany jest klej do PVC?

Podstawowym składnikiem kleju do PVC są polimery chlorku winylu uzupełnione rozpuszczalnikami i wypełniaczami (cykloheksanon, tetrahydrofuran i butanon). Klej do PVC jest klejem na bazie rozpuszczalnika, który powoduje rozpuszczanie powierzchni klejonych elementów. Powoduje to, że obie sklejane powierzchnie stapiają się ze sobą.

Większość klejów do twardego PVC jest dostępna w słoiczku z wieczkiem, do którego jest przymocowany od wewnątrz poręczny pędzelek. Pędzelek ten umożliwia szybkie i łatwe nałożenie kleju na materiał PVC, który ma zostać sklejony. Dostępny w naszym sklepie internetowym klej do twardego PVC jest przezroczystym klejem wypełniającym szczeliny. Oznacza to, że wypełnia on szczeliny i nierówności.

4Jak skleić płytę z twardego PVC z innymi materiałami?

Czy zamierzasz skleić płytę z twardego PVC z materiałami takimi jak: drewno, materiały drewniane (drewno konstrukcyjne), metal, plastik, płyty gipsowo-kartonowe, płyty izolacyjne lub ceramika? W takim przypadku ważne jest, aby nie używać kleju do twardego PVC, ponieważ jego przyczepność nie będzie optymalna. W celu zagwarantowania wysokiej trwałości połączenia klejowego pomiędzy płytą z twardego PVC a innym materiałem, zalecamy uprzednie przygotowanie wszystkich klejonych powierzchni, używając do tego podkładu Bostik Primer Prep M. Po przygotowaniu powierzchni do klejenia, użyj kleju montażowego Seal’n’bond Premium H750, aby skleić płytę PVC z innymi materiałami. Po nałożeniu warstwy kleju montażowego na klejone powierzchnie ważne jest, aby umieścić klejone elementy bezpośrednio jeden na drugim.

5Klejenie płyty ze spienionego PVC: jak je wykonać?

Zewnętrzne warstwy płyty ze spienionego PVC wykonane są z kartonu (karton chromo), dlatego też wystarczy użycie zwykłego kleju kontaktowego. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szybkowiążący klej Rody-Rapid, będący wielofunkcyjnym klejem błyskawicznym. Nadaje się on do klejenia wszystkich gładkich i porowatych tworzyw sztucznych. Również w tym przypadku przed rozpoczęciem klejenia zadbaj o to, aby klejone powierzchnie były czyste i odtłuszczone. Po nałożeniu kleju umieść obie klejone części bezpośrednio jedna na drugiej i przymocuj je do siebie za pomocą taśmy, zacisków klejowych lub szczypiec.

Klejenie płyty ze spienionego PVC
Klejenie płyty ze spienionego PVC
Klejenie płyty ze spienionego PVC

6Jak przykleić płytę PVC do betonu?

Płyta ze spienionego PVC: Jeśli zamierzasz przykleić płytę ze spienionego PVC do betonu lub cegły, najlepiej użyć kleju montażowego Bostik High Tack.

Płyta z twardego PVC: Jeśli zamierzasz przykleić płytę z twardego PVC do betonu, zalecamy najpierw potraktowanie powierzchni płyty środkiem gruntującym Bostik Primer Prep M, a następnie zastosowanie kleju montażowego Bostik High Tack.

7Jak przykleić płytę PVC do drewna?

Płyta ze spienionego PVC: Czy zamierzasz przykleić płytę ze spienionego PVC do drewna, materiałów drewnianych, metalu, tworzywa sztucznego, płyt gipsowo-kartonowych, płyt izolacyjnych lub ceramiki? Potraktuj powierzchnie, które będą klejone, środkiem gruntującym Bostik Primer Prep K, a następnie użyj kleju montażowego Seal’n’bond.

Płyta z twardego PVC: Aby uzyskać dobrą przyczepność płyty z twardego PVC, zalecamy wstępne przygotowanie powierzchni klejonych z pomocą Bostik Primer Prep M, a następnie użycie kleju montażowego Seal’n’bond.

Wskazówka

Zawsze zapoznaj się w pierwszej kolejności z instrukcją użytkowania kleju, znajdującą się na opakowaniu. W razie potrzeby poproś eksperta o pomoc w wyborze odpowiedniego kleju. Weź również pod uwagę zastosowanie sklejonego elementu, obciążenie mechaniczne, jakiemu zostanie on poddany oraz zakres temperatur otoczenia, w którym będzie on umieszczony.

8Jak skleić płytę ze spienionego PVC z innymi materiałami?

Czy zamierzasz przykleić płytę ze spienionego PVC do metalu, tworzywa sztucznego, płyt gipsowo-kartonowych, płyt izolacyjnych lub ceramiki? Potraktuj powierzchnie, które będą klejone, środkiem gruntującym Bostik Primer Prep M.Płytę ze spienionego PVC możesz skleić z różnymi materiałami pod warunkiem, że użyjesz odpowiedniego kleju. Poniżej przedstawiamy zalecenia dotyczące klejów do różnych materiałów:

karton, papier, tekstylia lub skóra – w tym przypadku wystarczy standardowy klej kontaktowy lub klej dyspersyjny. Podczas klejenia spoina klejowa jest mokra, co umożliwia dokonanie korekcji połączenia klejowego podczas jego schnięcia.

9Jak usunąć resztki kleju do PVC?

Plamy po kleju do PVC można usunąć za pomocą czystej, niestrzępiącej się ściereczki i acetonu.