Cięcie płyt PVC - 3 sposoby 

Płyty PVC można ciąć zarówno specjalnym nożem, jak i piłą. Zamierzasz wykorzystać w swoim projekcie płytę PVC cieńszą niż 5 mm? W takim przypadku możesz ciąć płytę za pomocą dobrego noża roboczego. W tym blogu przedstawiamy 3 sposoby radzenia sobie z cięciem płyt PVC o grubości do 5 mm.

Narzędzia i materiały pomocnicze do cięcia PVC

  • Nóż Stanley lub inne narzędzie tnące
  • Taśma malarska
  • Długopis lub ołówek
  • Stalowa linijka
  • Okulary ochronne

Podstawowe wiadomości na temat cięcia płyt PVC

Zarówno płyty z twardego PVC, jak i ze spienionego PVC cieńsze niż 5 mm można ciąć w różny sposób. Wybór odpowiedniej metody cięcia zależy od sytuacji. Na przykład, gdy chcesz wykonać cięcie po linii prostej, możesz posłużyć się nożem Stanley. Użyj stalowej linijki, aby ciąć prosto. Podczas pracy zawsze używaj okularów ochronnych. Zanim przystąpisz jednak do cięcia, zaznacz najpierw linię cięcia na taśmie malarskiej. Do wycinania różnych kształtów z PVC możesz użyć maszyny tnącej lub plotera lub wybrać cięcie PVC wodą. Inna opcja to wycinanie kształtów z PVC za pomocą frezarki.

1Cięcie płyt PVC za pomocą noża Stanley

Płytę ze spienionego PVC, znaną również pod nazwą foamboard, można przeciąć jednym ruchem. Płyty z twardego PVC o grubości do 5 mm najlepiej jest ciąć stopniowo – kilkakrotnie lekko nacinając płytę wzdłuż linii cięcia. Trzykrotnie przesuń ostrze noża wzdłuż linii cięcia; lepiej lekko naciąć płytę kilka razy niż mocno jeden raz – technika ta jest korzystniejsza ze względu na bezpieczeństwo i jakość linii cięcia.

2Cięcie płyt PVC za pomocą maszyny tnącej lub plotera

Płytę ze spienionego PVC możesz równie dobrze ciąć za pomocą maszyny tnącej do cięcia płyt lub ploterem. Dopuszczalna maksymalna grubość płyty zależy od możliwości maszyny tnącej lub plotera. Informacje na temat maksymalnej grubości płyty ze spienionego PVC można uzyskać od producenta maszyny.

3Cięcie płyt PVC strumieniem wody

Cięcie strumieniem wody (cięcie wodą) jest możliwe zarówno w przypadku zarówno płyt z twardego PVC, jak i płyt ze spienionego PVC. Jest to technologia przecinania z użyciem wody pod ekstremalnie wysokim ciśnieniem. Technologia ta umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnego cięcia i jest na szeroką skalę stosowana do cięcia płyt PVC w procesach produkcyjnych takich jak: produkcja części maszyn, produktów budowlanych i liter przestrzennych na elewacje. Ten rodzaj cięcia PVC najlepiej powierzyć profesjonalistom.

Cięcie płyt ze spienionego PVC i z twardego PVC

Zamierzasz ciąć płyty PVC samodzielnie, czy wolisz powierzyć to zadanie profesjonalistom? Zamów płyty z twardego PVC lub ze spienionego PVC w naszym sklepie internetowym, a my przytniemy je na wymiar i do dowolnego kształtu. Masz pytanie dotyczące tego bloga lub jednego z naszych produktów? Skontaktuj się z nami.