Cięcie piłą płyt PVC - 3 sposoby

Czy masz w planach projekt, w którym płyta PVC będzie poddana obróbce? Zarówno twarde płyty PVC, jak i spienione płyty PVC można ciąć na wiele sposobów. Płyty o grubości do 5 milimetrów można ciąć już nawet wysokiej jakości nożem Stanley. W tym blogu wyjaśniamy, jak ciąć płyty PVC grubsze niż 5 mm.

Co jest potrzebne do cięcia płyt PVC:

  • Piła
  • Taśma malarska
  • Długopis lub ołówek
  • Okulary ochronne
  • Zaciski do kleju lub szczypce zaciskowe
  • Podkładka, którą jest w stanie przeciąć piła

Podstawowe wiadomości na temat cięcia płyt PVC za pomocą piły

Zarówno płyty z twardego PVC, jak i ze spienionego PVC o grubości przekraczającej 5 mm można ciąć za pomocą różnego typu pilarek takich jak: piły taśmowe, piły tarczowe, piły panelowe i wyrzynarki. Kluczem do osiągnięcia estetycznej linii cięcia jest wysoka prędkość cięcia (RPM) i spokojne (płynne i równomierne) podawanie materiału. Bardzo ważne jest, aby pilarka posiadała wylot pyłu/wiórów. Upewnij się, że używasz okularów ochronnych przez cały czas pracy. Linię cięcia zaznaczaj zawsze z wyprzedzeniem na taśmie malarskiej. Poniżej podajemy kilka przydatnych porad, dotyczących uzyskania jak najestetyczniejszej linii cięcia, używając różnych typów pił.

1Cięcie płyt PVC za pomocą wyrzynarki

Niezbędna jest obecność przyłącza do odsysania pyłu. Użyj brzeszczotu przeznaczonego do cięcia tworzyw sztucznych. Pracuj na średniej lub wysokiej prędkości i spokojnym ruchem przesuwaj wyrzynarkę po materiale. Konieczne jest użycie dobrej prowadnicy i podparcie płyty. Zapobiegaj wibracjom płyty podczas cięcia.

2Cięcie płyt PVC za pomocą piły tarczowej

Piły tarczowe: Wybierz piłę tarczową HSS odpowiednią do cięcia tworzyw sztucznych z naprzemiennym szlifem zębów. Kąt przyłożenia (a) powinien mieścić się w zakresie od 10° do 15°, a kąt natarcia (g) powinien wynosić maksymalnie 6°.

3Cięcie płyt PVC za pomocą piły taśmowej

Piły (przecinarki) taśmowe: Wybierz brzeszczot, czyli taśmę tnącą o drobnych i blisko siebie umieszczonych zębach z podziałką uzębienia o wartości wynoszącej około 2,5 mm (odległość od jednego do drugiego wierzchołka zęba). Utrzymuj wysoką prędkość cięcia, zapewniając równocześnie spokojne tempo podawania płyty PVC. Również tutaj ważne jest, aby odpowiednio ustabilizować płytę za pomocą zacisków do kleju lub szczypiec zaciskowych.

Cięcie płyt z twardego PVC i płyt ze spienionego PVC za pomocą piły

Zamierzasz ciąć PVC samodzielnie, czy wolisz powierzyć to zadanie profesjonalistom? Zamów płyty z twardego PVC lub ze spienionego PVC w naszym sklepie internetowym, a my przytniemy je na wymiar i do dowolnego kształtu. Jeżeli masz pytania dotyczące tego bloga lub jednego z naszych produktów, skontaktuj się z nami.